Honlapján a kormány az egyik „csodafegyveréről” tett közzé rendelettervezetet, amelytől azt várják, hogy csökkenti a pénzromlást. Erre az online elérhető listára 62 olyan termék került fel, amiről tudni lehet majd, hol és mennyiért kapható.
Július 1-jén indul az online árfigyelő adatbázis. A Gazdasági Versenyhivatal, a gazdaságfejlesztési és az igazságügyi tárca által létrehozott munkacsoport – az Agrárminisztérium képviselőivel együtt – kedden azokkal a kiskereskedelmi láncokkal egyeztetett, amelyek kötelezően csatlakoznak majd az online árfigyelő adatbázishoz.
Emlékezhetünk, március 23-án jelentette be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM), hogy a kormány támogatja Rigó Csaba Balázs GVH-elnök versenypártolási, illetve az inflációt csökkentő javaslatát, és nemzetközi példák alapján online árfigyelő adatbázist hoznak létre.
A mielőbbi megvalósítás érdekében a GFM és a GVH közös munkacsoportot hozott létre, amelyhez áprilisban az Igazságügyi Minisztérium is csatlakozott, de a tevékenységükben részt vesz az Agrárminisztérium és a Központi Statisztikai Hivatal is.
A RÉSZTVEVŐK AZT VÁRJÁK, HOGY A LAKOSSÁG, A VÁSÁRLÓK SZÁMÁRA ELÉRHETŐVÉ VÁLJON EGY OLYAN ADATBÁZIS, aMELY LEHETŐVÉ TESZI SZÁMUKRA A FOGYASZTÓI ÁRAK ÁTLÁTHATÓ ÖSSZEHASONLÍTÁSÁT.
Az árfigyelő adatbázis használata így jelentősen erősíti az átláthatóságot, megismerhetővé teszi a különböző árképzési gyakorlatokat, megakadályozza a túlárazást. A szolgáltatás végső soron – a fogyasztók érdekeivel összhangban – hozzájárul a kiskereskedelmi szektorban a piaci verseny fokozásához, összességében pedig elősegíti, hogy az év végére egy számjegyűre mérséklődjön az infláció.
A kormány közzétette honlapján annak a rendeletnek a tervezetét, amely tételesen felsorolja, melyik az a 62 termék, amelyet bevonnak az online árfigyelő rendszerbe. Íme a lista:
Az intézkedés a legnagyobb kereskedelmi üzletláncokra vonatkozik kötelezően, az árfigyelő rendszerbe ugyanis azok a kereskedők kötelesek adatot szolgáltatni, amelyek nettó éves árbevétele meghaladja a 100 milliárd forintot.
Az elektronikus rendszerhez ugyanakkor önkéntesen azok a kereskedők is csatlakozhatnak, amelyekre a kötelező adatszolgáltatási kötelezettség nem vonatkozik.
(Borítókép: Németh Kata / Index)