A legalacsonyabb keresetűek fogyasztói kosarát lényegesen magasabb inflációs emelkedés érintette, mint az éves átlagosan várt érték – mondta Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.
6-7 százalékos évközi emelést akarnak a szakszervezetek, amit egyelőre vágyálomnak neveznek a munkaadók – tudta meg az RTL Híradó. A jegybank legfrissebb előrejelzése szerint már legalább 16,5 százalékos infláció lesz éves átlagban, ez magasabb, mint amennyivel a minimálbérek és a nyugdíjak nőttek.
Január elsejével a minimálbérek 16 százalékkal növekedtek – nettó 154 280 forintra –, míg a garantált bérminimum 14 százalékkal 197 106 forintra. Ennek ellenére jól látható, ha a Magyar Nemzeti Bank prognózisa éves átlagban teljesül, akkor reálbércsökkenés következik be.
„A legalacsonyabb keresetűek fogyasztói kosarát lényegesen magasabb inflációs emelkedés érintette az elmúlt időszakban, mint az éves átlagos érték” – tette hozzá Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.
A szakszervezetek tavaly állapodtak meg a kormánnyal és a munkaadókkal, hogy idén a második fél évben újabb minimálbér-emelés jöhet, ha 18 százaléknál magasabb inflációt prognosztizál a jegybank éves szinten, továbbá ha a gazdaság elkerüli a recessziót.
Várjuk meg a féléves adatokat és az új előrejelzéseket. Addig minden ilyen szám csak egy vágyálom, kívánság, sóhaj
– mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke.
A nyugdíjakat 15 százalékkal emelték januárban, mert korábban ekkora pénzromlással terveztek, de Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nem zárta ki a napokban az egyik Kormányinfón, hogy megvalósulhat egy évközi nyugdíjkorrekció.
Az Eurostat a napokban ismertette, hogy a magyarok fogyasztása az uniós országok között az utolsó előtti helyre szorult.