Hamarosan szavazhatnak arról az uniós javaslatról, amely alapján a tagállamoknak 2040-ig fokozatosan kellene kivezetniük a gázkazánokat. A magyar lakosság csaknem 60 százaléka fűt gázzal, az átálláshoz több millió forintra lenne szüksége a családoknak. Az Energiaügyi Minisztérium kritikusan reagált a kezdeményezésre.
Heteken belül véglegesíthetik az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodását. A tagállamoknak arról kell ütemtervet készíteniük, hogyan vezetik ki 2040-ig a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat – számolt be az RTL Híradó.
A csatorna szerint először az építkezésre készülők számíthatnak szigorításra. Felidézték, hogy az elmúlt egy évben épült ingatlanok 70 százaléka gázzal működik. A KSH legutolsó tavalyi adatai alapján a háztartások csaknem 57 százaléka fűt gázzal Magyarországon.
Balogh József energetikai szakértő a Híradóban úgy fogalmazott, hogy túl sok lakás függ a gáztól, így nem tartja elképzelhetőnek, hogy 2040-től kivezessék a gázbojlereket az országból.
„Egy családnak akár több mint egymillió forintjába kerülhetne az átállás” – nyilatkozta a csatorna kérdésére Holoda Attila korábbi energetikáért felelős államtitkár. Mint mondta, a magyar lakosságnak sokkal nagyobb állami és uniós támogatásra lesz szüksége, ha ezt meg akarják valósítani.
Az Európai Unió célkitűzése, hogy 2050-ig klímasemleges tagállamai legyenek. Az Európai Tanács az átállás érdekében finanszírozási és támogatói intézkedéseket kíván meghozni.
Az Energiaügyi Minisztérium szerint a gázkazánok fokozatos tiltása életszerűtlen brüsszeli diktátum, amelyet Magyarország ellenez.
Az ügyre reagálva úgy fogalmaztak, hogy amennyiben az EU ilyet akar, akkor fizessék ki a magyar családok költségeit.