Tavaly novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Azonban a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz viszonyítva – tájékoztatott erről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Januártól és novemberig a forgalom volumene 8,7 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
Novemberben az előző év azonos időszakához képest az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 5,4 százalékkal visszaesett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom 0,6 százalékkal kisebb lett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene nem változott, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,6 százalékkal mérséklődött.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 3,9 százalékkal csökkent:
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 11 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 0,3 százalékkal csökkent.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 21,4 százalékkal elmaradt az előző év azonos havitól.
Novemberben a kiskereskedelem forgalma folyó áron 1602 milliárd forintot ért el. A kiskereskedelmi forgalom 46 az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Tavaly január és november között – az előző év azonos időszakához képest – a kiskereskedelmi forgalom volumene 8,7 százalékkal kisebb lett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 5,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 21,1 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene.
Amennyiben a korábbi adatokhoz viszonyítjuk novemberi adatokat, úgy némi optimizmusra adhat okot, hogy havi alapon már növekedés látható. Hiszen
Bár a novemberi adatok optimizmusra adhatnak okot, jelenleg inkább mérsékelt növekedés látható a kiskereskedelemben. Az adatok egyértelmű következménye, hogy
Érdemi fordulat a decemberi adatokban várható, amelyet a karácsonyi költekezés megdobhatott.
„Novemberben a kiskereskedelmi forgalom értéke nominálisan 1602 milliárd forintot ért el, amely éves alapon 50 milliárd forintos növekedést jelent. Ezzel tavalyi év első 11 hónapjában a kiskereskedelmi forgalom értéke már közel 1300 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbit” – összegezte az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca szerint a tavaly áprilisában tapasztalt mélypontot követően az eddigi legkedvezőbb adat. Ezt két tényezővel támasztották alá:
Utóbbira 2022 májusában volt utoljára példa. Majd kitértek arra is, hogy 2023 az inflációcsökkentés éve volt. „A háború, a szankciók és a multik árspekulációja okozta inflációt a kormány hatékony és eredményes intézkedései – többek közt a kötelező akciózás és az online árfigyelés – megfékezték és egy számjegyűre szorították vissza, az infláció mértéke ráadásul novemberre már 7,9 százalékra, decemberben pedig várhatóan 6 százalék körüli szintre csökkent. Ezzel párhuzamosan szeptemberben bekövetkezett a reálbérfordulat, azaz a családok fizetése ismét egyre többet ér. Mindez a kereskedelmi adatokban is tetten érhető hatásokkal bírt.”
Azonban a kormány célja, hogy idén helyreállítsa a növekedést.
Ennek érdekében a kormány a beruházási ráta 25 százalékos szint felett tartása és a munkaerőpiaci aktivitás további növelése mellett az óvatossági motívum fokozatos oldásával és a bizalom megerősítésével ismét növekedő pályára állítja a fogyasztást, így az hozzájárulhat a dinamikus, 4 százalékos gazdasági növekedés eléréséhez – zárta közleményét a Nemzetgazdasági Minisztérium.