Magyarország az Európai Unió következő soros elnökeként is abban érdekelt, hogy tovább fejlődjenek a Vietnam és az Európai Unió közötti kapcsolatok – foglalta össze az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma Zsigmond Barna Pál, a tárca parlamenti államtitkára Vietnamban tett hivatalos látogatásának eredményét.
A látogatáson kifejtették, hogy a délkelet-ázsiai ország a világ egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasága, így a kereskedelmi kapcsolatok további erősítése mellett a kölcsönös befektetések ügye is kiemelt jelentőségű Magyarország számára, ahogyan a tudományos, kutatási együttműködéseké is.
A közlemény szerint Zsigmond Barna Pál a tárgyalásokon ismertette a 2024-es magyar uniós elnökség prioritásait, és megerősítette, Magyarország nem Európa elzárkózásában, hanem a konnektivitásban, a minél szélesebb körű kapcsolatépítésben látja a közösség és a tagállamok sikerét, jövőjét. Vietnam és Magyarország is a nemzetközi összeköttetésekben érdekelt, hogy minél szélesebb körű együttműködések jöjjenek létre közöttük, valamint az Európai Unióval és az Asean országokkal egyaránt. Mint mondta, a meglévő kapcsolatok új lendületet kaphatnak a jövőben, hiszen
a koronavírus-járvány elmúltával a délkelet-ázsiai ország újra növekedési pályára állt, ami számos együttműködési lehetőséget hordoz magában minden területen.
Az egyeztetéseken az EU és Vietnam közötti beruházásvédelmi megállapodásról is szó esett, és az államtitkár arról biztosította partnereit, hogy a magyar uniós elnökség alatt az egyezményt még nem ratifikáló tagállamokat is arra fogja ösztönözni Magyarország, hogy mielőbb tegyék meg a szükséges lépéseket.
Az államtitkár előadást is tartott, ahol arról beszélt, hogy Vietnam a következő évtizedben a világ egyik legstabilabban és legerőteljesebben növekvő gazdaságú országa lesz, ezért fontos a diplomáciai és oktatási kapcsolatok további erősítése a két ország között. Zsigmond Barna Pál elmondta azt is, hogy Magyarország rendkívül népszerű a vietnami hallgatók körében, évente 200 diák tanulhat az országban a Stipendium Hungaricum ösztöndíjnak köszönhetően, és jelenleg összesen 900 vietnami hallgató folytat tanulmányokat Magyarországon.
Mivel Magyarország számára kiemelten fontos a kereskedelmi, üzleti kapcsolatok fejlesztése, az államtitkár ezek fejlesztéséről tárgyalt a gazdasági élet vezetőivel: a Vietnami Kereskedelmi és Iparkamara főigazgató-helyettesével, a Business Association of Overseas Vietnamese (BAOOV) elnökével, a Richter Gedeon Nyrt. és az EGIS Gyógyszergyár Zrt. vietnami képviseletének vezetőivel, valamint a Vietnamban működő Közép- és Kelet-Európai Kereskedelmi Kamara és az EuroCham küldöttségével.