Februárban a januárinál alacsonyabb, az előzetes értéknek megfelelő, 2,6 százalékos infláció alakult ki az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn publikált végleges adatai alapján. A legalacsonyabb inflációt Lettországban és Dániában regisztrálták februárban. A legmagasabb infláció, 7,1 százalék Romániában alakult ki. Magyarországon februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A januári 2,8 százalékról februárban 2,6 százalékra csökkent a fogyasztói árindex éves emelkedésének mértéke az euróövezetben. Az Európai Unió egészében a januári 3,1 százalékról februárban 2,8 százalékra lassult az infláció.
A januárihoz képest mindkét régióban 0,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak februárban.
Az energiaárak februárban 3,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól az euróövezetben, szemben a januári 6,1 százalékos elmaradással. Januárhoz képest 1,5 százalékkal emelkedtek az energiaárak februárban.
Energiaárak nélkül 3,3 százalékkal emelkedtek az euróövezeti fogyasztói árak februárban a januári 3,6 százalékos emelkedés után. Havi bázison 0,6 százalék volt az áremelkedés februárban.
Ha az adatokat részletesen vizsgáljuk, akkor az látható, hogy az élelmiszerek, alkoholok és dohányipari termékek ára 3,9 százalékkal emelkedett a januári 5,6 százalék után. Havi bázison az árak nem változtattak.
Energia, élelmiszerek, alkoholok és dohánycikkek nélkül az éves áremelkedés 3,1 százalék volt februárban a januári 3,3 százalék után. A februári árszint 0,7 százalékkal haladta meg a januárit.
A szolgáltatások ára FEBRUÁRBAN ÉS JANUÁRBAN EGYARÁNT 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A februári árszint 0,9 százalékkal haladta meg a januárit. A szolgáltatások 1,73 százalékponttal járultak hozzá a februári inflációhoz, az energiaárak pedig 0,36 százalékponttal csökkentették. Az élelmiszerek, alkoholok és dohánycikkek 0,79 százalékponttal emelték a februári inflációt.
A legalacsonyabb inflációt Lettországban és Dániában regisztrálták februárban, 0,6 százalékost mindkét esetben. Olaszországban 0,8 százalékos volt a fogyasztói árak éves emelkedése februárban. A legmagasabb infláció, 7,1 százalék Romániában alakult ki februárban, valamint Észtországban 4,4 százalékos – összegezte az MTI.
Érdemes az uniós adatokhoz hasonlítani a magyar értékeket. Magyarországon februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Januárhoz viszonyítva átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek az árak – tájékoztatott erről a napokban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az üzemanyagok 6,7 százalékkal drágultak.
A tavalyi év második felében már tartós dezinflációt lehetett tapasztalni. Januárban a fogyasztói árak átlagosan 3,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, decemberhez viszonyítva 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) februári adatai szerint.
Az elemzői várakozások döntő többsége úgy szólt, hogy januárban látni lehetett a mélypontot, és nagyon pici emelkedés következik. Az év következő hónapjaiban pedig stagnálást várnak, majd az árak enyhén nőhetnek.
A MOSTANI ÉVES ADAT STAGNÁLÁST MUTAT, ENYHÉN TAPASZTALHATÓ A DEZINFLÁCIÓ.
Tavaly 17,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozása szerint az idei éves infláció 4–5,5 százalék közé várható, míg 2025-ben és 2026-ban 2,5–3,5 százalék között alakulhat. A kormány idei inflációs várakozása 5,2 százalék.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)