Nem emlékszünk ilyen dinamikájú vagyonosodásra, a legfelső 1 százalék ilyen mértékű térnyerésére – állapította meg a Blochamps Capital. A cég ügyvezetője, Karragich István rámutatott, hogy soha nem látott szintre ugrott a magyar pénzügyi vagyon 2023-ban, ugyanakkor a növekmény egy szűk rétegre koncentrálódik. Erről árulkodik a Blochamps Capital Vagyonosodási Évkönyve.
Karragich István szerint hiába a rekordra ugró, 96 400 milliárd forintos társadalmi-pénzügyi vagyonméret, ha a növekmény gyakorlatilag egy szűk rétegre koncentrálódik.
Míg a legfelső 10 százalék a társadalom pénzügyi vagyonának kétharmadát birtokolja, addig a legfelső 1 százalék egyenesen a harmadát, s ezen a kétpólusosságon az infláció csak további hasadékot ejtett az alsó 9 tized kárára
– világított rá a Blochamps Capital ügyvezetője. A szakember hozzáfűzte, hogy megugrott a privátbanki vagyon mérete, és dinamikusan változik az ügyfelek pénzhez való viszonya is ebben a rétegben.
A Forbes megbecsülte az ország leggazdagabb embereinek rangsorát, ennek értelmében az első 10-ben az alábbi sorrend alakult ki 2023-ban:
A tanulmány kiterjedt adattárai és konklúziói teljes egészében felölelik a magyar, illetve a nemzetközi vagyonos rétegek pénzügyi fogyasztási szokásait, befektetésiinstrumentum- és portfóliómodelljeit, illetve a vagyonsávoknak megfelelő aktuális trendeket is.
A cég kutatói 2024-ben a legfelső vagyondecilis és a legfelső centilis elemzésére külön tanulmányban készülnek, mivel a bankoknak reagálniuk kell a legfelső 1 százalék dinamikus vagyonosodására
– jelezte közleményében a cég, hozzátéve, hogy többek között a fenntarthatóság és társadalmi felelősség egyre hangsúlyosabb tényezővé válik a befektetéseknél.
A tavalyi Közgazdász-vándorgyűlésen Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója elmondta, hogy főleg két „zöldszempontot” tartanak szem előtt a befektetők:
Kiemelte: az Európai Unió is komolyan foglalkozik azzal, hogy fenntarthatóvá váljanak a gazdaságok.
A Vagyonosodási Évkönyv idei kiadása külön fejezetet szentelt a mesterséges intelligencia vagyonkezelési hatásainak és a családi vagyontervezés – bizalmi vagyonkezelés területének is. Az évkönyv a piaci szolgáltatók 2024-es várható stratégiáit is áttekinti. A rugalmas és testre szabott megoldások mellett a szigorú szabályozások és kiberbiztonság iránti igény is kiemelt fontosságú lesz idén a Blochamps szerint.