A tavalyihoz képest több büntetést szabott ki és több terméket hívott vissza a hagyományos tavaszi szezonális élelmiszer-biztonsági ellenőrzése során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) – mondta az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára csütörtök reggel a köztévében.
Nobilis Márton a szezon végéig tartó ellenőrzés részeredményeiről szólva elmondta, az akció első szakaszában eddig 1117 helyen végeztek ellenőrzést, ebből 688 helyen a kereskedelemben, nagyrészt üzletekben és piacokon. Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni – ismertette az államtitkár.
Felhívta a figyelmet arra, az ágazat szereplőinek a nehezebb helyzetük ellenére is be kell tartaniuk az élelmiszer-biztonsági szabályokat, annak érdekében, hogy a magyar családok asztalára továbbra is ellenőrzött forrásból származó, jó minőségű élelmiszer kerüljön.
Magyarország képes jó minőségű élelmiszert előállítani, és ebben az időszakban is figyelni kell arra, hogy a kereskedők betartsák a szabályokat.
Az államtitkár kiemelte, a korábbi évekhez viszonyítva idén megnőtt az ellenőrzések száma, az eddigi eredmények alapján több büntetést szabott ki és több élelmiszert hívott vissza a hatóság, mint 2023-ban.
A legtöbb termékköri problémát a sonkáknál találták, a másik ilyenkor népszerű élelmiszer, a tojás esetében pedig a hatóság idei tapasztalatai szerint a tavalyhoz képest csökkent a szabálytalanságok száma.
Nobilis Márton aláhúzta, a feltárt hibák nem súlyosak, a kereskedők leggyakrabban a higiéniai és nyomon követési szabályokat nem tartják be megfelelően, kisebb részben pedig a munkavállalóik bejelentését mulasztják el.
Ezek nem óriási hibák, de hibák, a hatóságnak ezeknek a kiküszöböléséért kell dolgoznia, ezért az ellenőrzés során büntetéseket szabott ki, figyelmeztetett, és bizonyos élelmiszereket visszahívott a Nébih – mondta az államtitkár, megjegyezve, az ellenőrök a piacokon arányaiban kevesebb hibát észleltek, mint a kereskedelmi láncoknál – összegezte az MTI.