Csökken a teljes munkaidős pedagógusok száma, mert minden évben többen mennek nyugdíjba, mint amennyi friss diplomás érkezik a pályára, de a státusztörvény miatt további csökkenés várható. A részmunkaidőben dolgozó pedagógusok száma pedig elsősorban a nyugdíj mellett dolgozó pedagógusokra vezethető vissza.
Ötezer teljes munkaidős pedagógus tűnt el három év alatt a köznevelésből, egyre többen dolgoznak részmunkaidőben – írja a Népszava a Köznevelési Információs Rendszer adatai alapján.
A lap által ismertetett statisztika azt mutatja, hogy
A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Totyik Tamás azt mondta a Népszavának: azért csökkenhetett a teljes munkaidős pedagógusok száma, mert minden évben többen mennek nyugdíjba, mint amennyien frissen érkeznek a pályára.
Totyik Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy a teljes munkaidős tanárok száma tovább csökkenhetett október óta, hiszen akkor még állományban voltak azok, akik nem fogadták el a státusztörvény feltételeit, az ő jogviszonyuk 2023 novemberében szűnt meg.
A részmunkaidősök száma pedig azért emelkedhetett, mert nagyrészt ebben a formában foglalkoztatják tovább azokat a pedagógusokat, akik nyugdíj mellett dolgoznak. A kormány 2022-ben egyszerűsített a nyugdíjas pedagógusok visszafoglalkoztatásának szabályain, ezért a nyugdíjuk megtartása mellett kaphatnak fizetést. 2023-ban 4939 pedagógus érte el a 65 éves nyugdíjkorhatárt, miközben tavaly szeptemberben összesen 2231 pályakezdő pedagógus kezdte meg a munkát a köznevelésben.