Index Vakbarát Hírportál

Így akarja munkára bírni a kormány a fiatalokat

2024. április 10., szerda 10:52

Április 15-től lehet jelentkezni az uniós finanszírozású, nagyjából 200 milliárd forintból megvalósuló Ifjúsági Garancia Plusz programra. Ennek célja a fiatalkori inaktivitás megelőzése és a 30 év alattiak foglalkoztatásának elősegítése, ami nagymértékben segítheti a gazdaság munkaerőigényének kielégítését. A programmal 2029-ig 84 ezer munkanélküli és inaktív fiatal munkaerőpiaci beilleszkedése valósulhat meg – írta közleményében Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.

A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár leszögezte, hogy a program azoknak a 15–29 év közötti fiataloknak a munkához, munkatapasztalathoz vagy piacképes tudáshoz jutását támogatja, akik se nem tanulnak, se nem dolgoznak, emellett álláskeresőként vagy szolgáltatást kérőként regisztráltatták magukat a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnál.

A programba belépők munkaerőpiaci szolgáltatások formájában személyre szabott segítséget kapnak munkaerőpiaci helyzetük javításához. Az érdeklődők a járási (kerületi) hivatalokban informálódhatnak személyesen,

a részletes információk is a kormány foglalkoztatási portálján lesznek elérhetők 2024. április 15-től.

Az államtitkár közleménye szerint az Ifjúsági Garancia Plusz program négy pillérre épül. Kiemelt célja, hogy a fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban vagy tanulás nélkül.

Ezen múlhat a tartós növekedés

Ahogy azt a Nemzetgazdasági Minisztérium korábban leszögezte, a növekedés helyreállításához három, ráadásul összefüggő területen szükséges előrelépni:

  1. Helyre kell állítani a lakossági fogyasztást. A reálbérek növekedése szükséges, de nem elégséges, ezért a lakosságban oldani kell az óvatossági motívumot.
  2. A kormány további célja, hogy a beruházásokat 25 százalék feletti szinten tartsa, ehhez pedig új hitelprogramokat ígérnek.
  3. Végezetül növelni kell a munkaerőpiaci aktivitást. A 15–64 éves korosztályban az aktivitási rátát a jelenlegi 78-ról 85 százalékra szeretnék növelni.

Illetve, ahogy azt korábban kifejtettük, a magyar fiatalok foglalkoztatásának mutatója historikusan elmarad a nyugat-európaiakétól, így a 15–24 éves korcsoport foglalkoztatásában mindenképpen van potenciál.

Korábban úgy fogalmaztunk, a dolgozó fiatalokon múlhat a kormány legnagyobb terve, hogy 85 százalékra emelkedjen a munkaerőpiaci aktivitás. Ha a kormány előre akar lépni az aktivitásban, elsősorban a fiatalok foglalkoztatására kell megoldást találnia a területi megosztottságon túl.

Rovatok