Korai kijelenteni, hogy túl vagyunk az energiaválságon, a trilemma kezelésén dolgozik a kormány
2024. április 12., péntek 15:57
„Elhamarkodott kijelentés, hogy vége az energiaválságban, továbbra is változékony energiapiaci kilátásokkal kell számolni, amikre fel kell készülni” – mondta Economxnak adott interjúban az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára. Steiner Attila arról is beszélt, hogy a kormány újabb célzott támogatási programokon dolgozik.
Steiner Attila az Economxnak adott interjújában többek között arról beszélt, hogy
- bár kedvezőbb helyzetben vagyunk, mint 2022-ben, ám korai kijelenteni, hogy túl vagyunk az energiaválságon. „Jelenleg is fennáll többféle kockázat, ami a régióban vagy akár egész Európában az árak meglódulásához vezethet.”
- Továbbra is túlzottan magas Európa és benne Magyarország importkitettsége, ezt Magyarország szeretné alacsonyabb szintre szorítani. 2021-ről 2022-re 7 milliárdról 17 milliárd euróra, azaz 4000 milliárd forinttal nőtt meg az ország energiaszámlája.
- A zöldátmenet, ellátásbiztonság, megfizethetőség energiatrilemmáját egyben kell kezelni. A klímavédelmi vállalásokhoz gyorsítani kell az ehhez kapcsolható beruházások ütemét.
- Miért kellett megvárni egy válságot az érdemi energiadiverzifikációs törekvések elkezdéséhez?
- Miért ellentmondásos „a túlhajtott zöldideológia”?
- A megújuló energiaforrások mellett miért fontosak a jól szabályozható kiegyenlítő kapacitások?
- Miért van szükség stabil atomenergiára?
- Valóban egy emberhez kerül-e a szélenergia magyarországi telepítése?
- Milyen várakozások vannak a napenergia-piacon?
- Milyen új támogatási programokon gondolkodik a kormány?
- Miért kellett korábban blokkolni a napelemek visszatáplálási lehetőségét, és miként hat ez a napelemes piaccal kapcsolatos bizalomra?
- Mi vár a kormány a zöldkonzultációtól?
Rovatok