Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte a kormány döntését: két hetet ad a kabinet a Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak, hogy önkéntesen csökkentsék a régiós átlag szintjére az üzemanyagárakat. A kormány álláspontja világos, „nem a családoknak kell megfizetnie a háború árát”.
A nemzetgazdasági miniszter csütörtökön hivatalában fogadta a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit – derült ki a tárca közleményéből. A miniszter tájékoztatta a feleket: a kormány szerdai ülésén részletesen áttekintette az üzemanyagpiacon kialakult helyzetet.
Majd megállapította, „háború van és háborús árak vannak az üzemanyagpiacon, amely jelentős terheket ró a családokra”. Szerinte valós megoldást a béke jelentene, ugyanakkor addig is a kormány arra törekszik, hogy a „háborús árakat” visszaszorítsa, „nem a családoknak kell megfizetnie a háború árát”.
Nagy Márton az egyeztetésen ismertette a kabinet döntését:
a kormány felszólítja az üzemanyag-kereskedőket, önkéntes alapon igazítsák az áraikat a KSH által objektív módszertannal meghatározott régiós átlaghoz. Erre az üzemanyag-kereskedőknek két hét áll rendelkezésükre.
A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, a kormány az üzemanyagok árát illetően az elmúlt időszakban pozitív elmozdulást azonosított, amelynek következtében a benzin és a gázolaj ára is közeledett a régiós átlagárhoz.
A tárca számítása szerint a régiós átlagár eléréséhez a gázolaj, de különösen a 95-ös benzin esetében további árcsökkentési lépésekre van szükség, kizárólag így kerülhető el a kormányzati beavatkozás.
„A Magyar Ásványolaj Szövetség képviselői a megbeszélésen tudomásul vették a kormány családok védelmét szolgáló szándékait” – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A szerdai kormányülést követően Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter rendkívüli sajtótájékoztatót tartott a Karmelita kolostorban. A tárcavezető bejelentette: az áraknak vissza kell térniük a régiós átlaghoz, erre két hetet adnak a kereskedőknek, ha ez nem történik meg, akkor beavatkoznak.
Az üzemanyagárakról már régóta vita folyik a közéletben.