A magyar kormányfő politikai igazgatója a Xinhua kínai hírügynökségnek adott interjút. Orbán Balázs többek között a Budapest–Belgrád vasútvonalról is beszélt, amely szerinte „tökéletes példa a magyar emberek igényeinek kielégítésére”. Véleménye szerint a további kínai együttműködés a magyar gazdaságnak is lendületet adhat.
Magyarország nem veszélyeket, hanem lehetőségeket lát Kína gazdasági nagyhatalommá válásában – mondta Orbán Balázs a Xinhua kínai hírügynökségnek adott interjúban.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint Hszi Csin-ping elnök budapesti látogatása sarkalatos pont volt a kétoldalú kapcsolatokban, amelyekre „koronaékszerként” tekint a magyar kormány. Felidézte, hogy Magyarország első európai országként csatlakozott az Egy út, egy övezet kezdeményezéshez. A partnerséget mélynek és gyümölcsözőnek nevezte, ugyanis Kínával a befektetések, a kereskedelem, a zöldfejlesztés és a technológiai innováció területén is megállapodtak.
„Gyakorlati és pragmatikus együttműködésekre van szükségünk” – jelentette ki Orbán Balázs. Mint mondta, az Egy út, egy övezet kezdeményezés tökéletes példa arra, hogy gyakorlatban is meg lehet valósítani az elméleti célkitűzéseket.
A kormányfő politikai igazgatója
az együttműködés zászlóshajójaként emelte ki a Budapest–Belgrád vasútvonalat, amely szerinte „tökéletes példa a magyar emberek igényeinek kielégítésére”.
Orbán Balázs az új technológiák gyártása és kutatása terén ígéretesnek tartja a további kínai együttműködést, amely a magyar gazdaságnak is jelentős lendületet adhat. Megjegyezte, hogy képesnek kell lennünk arra, hogy az eurázsiai kontinenst összehozzuk, és megértsük, hogy a világnak közös jövője van – fogalmazott a kormánypárti politikus.
Hszi Csin-ping budapesti látogatása alkalmából összesen tizennyolc megállapodást írt alá Magyarország Kínával, amelyről azóta az is kiderült, hogy pontosan milyen ügyeket tartalmazott. Orbán Viktor a kínai állami médiának nyilatkozva foglalta össze a találkozó jelentőségét.