Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és delegációja egyiptomi látogatása keretében hétfőn Kamel Al-Wazir közlekedési miniszterrel, valamint Ahmed Samir kereskedelemért és iparért felelős miniszterrel is tárgyalt, a magyar–egyiptomi gazdasági kapcsolatok zászlóshajójának számító projektjeiről egyeztetett – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárcavezető többnapos kormányzati úton igyekszik szorosabbra fűzni a gazdasági kapcsolatokat Egyiptommal. Ez azért is fontos, mert a Telecom Egypt és a 4iG együttműködésében Egyiptom és Albánia közötti telekommunikációs, tenger alatti kábelrendszer kiépítésére kerülhet sor.
A nemzetgazdasági miniszter és delegációja egyiptomi látogatása keretében hétfőn Kamel Al-Wazir közlekedési miniszterrel, valamint Ahmed Samir kereskedelemért és iparért felelős miniszterrel is tárgyalt.
A megbeszélések fő témáját a két ország közti jelentősebb gazdasági projektek és azok előrehaladása jelentette.
Nagy Márton a találkozókon kiemelte, hogy a magyar–egyiptomi kapcsolatok folyamatosan fejlődnek, és gyümölcsöző jövő előtt állnak. A kormány célja, hogy kiszélesítse és elmélyítse a gazdasági együttműködéseket, erre az elmúlt napok találkozói alapján jó esély mutatkozik. A két ország közötti relációnak jelenleg három kiemelt projektje van:
Nagy Márton kiemelte, hogy a gazdasági kapcsolatokat az agrárium és az orvostechnikai eszközök területe mellett többek közt a kutatás-fejlesztésben, valamint az infokommunikációs szektorban lehetséges tovább bővíteni.
A nemzetgazdasági miniszter üdvözölte, hogy magyar egészségügyi vállalkozás is részt tud venni a Kairóban megrendezésre kerülő és ma megnyíló Africa Health ExCon nemzetközi szakkiállításon – összegezte az MTI.
Ahogy azt megírtuk, a nemzetgazdasági miniszter vasárnap Amr Talaattal, Egyiptom kommunikációs és információs technológiai miniszterével tárgyalt az észak-afrikai országban. A meghívásra Nagy Mártont elkísérte egy 25 fős delegáció, amelyben magyar vállalkozások, egyetemek és kutatóintézetek képviselői kaptak helyet.
A tárgyalások főtémáját az információs technológia és a mesterséges intelligencia kérdéskörei jelentették. Egyiptom Észak-Afrika gazdasági szempontból egyik legkiemelkedőbb állama, GDP-jének értéke megközelíti a 400 milliárd dollárt, továbbá olyan kiemelkedő fontossággal bíró nemzetközi szervezet tagja, mint az Arab Liga és az Afrika Unió. Egyiptom technológiai fejlődése dinamikus, az előrelépés üteme kiemelkedő az afrikai kontinensen.
Emlékezetes, hogy a tárcavezető az egyiptomi Információtechnológiai Ipari Fejlesztési Ügynökség (ITIDA) szervezésében létrejött üzleti fórumon tartott előadást. A konferencia célja, amelynek fókuszában az infokommunikáció állt, a két ország közti gazdasági és technológiai együttműködés elmélyítése volt.
A versenyképesség jelentős növelésének kulcsa és a jövő technológiája a mesterséges intelligencia, amely egyszerre járul hozzá a beruházások és a hatékonyság növeléséhez
– emelte ki Nagy Márton az előadásában az MTI tudósítása szerint. A miniszter elmondta, hogy Magyarország 2030-ra az EU tíz digitálisan legfejlettebb országa közé akar tartozni. Ennek érdekében kettős transzformációt kell megvalósítani, azaz a zöldátállás mellett végre kell hajtani a digitális átállást is. Nagy Márton itt ismertette Magyarország mesterséges intelligenciára (AI) vonatkozó céljait is:
Ennek érdekében a magyar kormány az AI-jal kapcsolatos figyelemfelkeltő programok szervezése mellett külön figyelmet fordít a cégek oktatására, képzésére, továbbá az Európai Unió AI-rendeletére való felkészülésre.