A költségvetés májusban 49 milliárd forintos többlettel zárt, ami 2016 óta a legkedvezőbb 5.havi mutató. A magyar gazdaság visszatért a növekedési pályára így biztos fedezetként szolgál a családtámogatásokhoz, a nyugdíjakhoz valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.
A magyar gazdaság visszatért a növekedési pályára, a költségvetés továbbra is biztosítja a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához szükséges fedezetet, miközben az erősödő gazdasági teljesítmény segíti a 4,5 százalékos hiánycél elérését – közölte a Pénzügyminisztérium.
A költségvetés májusban 49 milliárd forintos többlettel zárt, ami 2016 óta a legkedvezőbb 5.havi mutató. Egy éve, 2024 május végéig az államháztartás központi alrendszere 2 548,5 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2 559,7 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 115,5 milliárd forintos többletet, a társadalom biztosítás pénzügyi alapjai pedig 104,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
Május végéig a kamatkiadásokra fordított kifizetések 1 760,6 milliárd forintot tettek ki, amely 659,4 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. A kamatkiadások év eleji megugrása a lakossági kötvények kamatfizetésében történtváltozások miatt tapasztalható, tekintettel arra, hogy egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok kamatfizetési időpontja az első negyedévben volt esedékes. Meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 2 848,4 milliárd forintot,míg a gyógyító-megelőző ellátásra 1 090,8 milliárd forintot fordítottunk május végéig – közölte a tárca.
Az uniós források érkezése továbbra is folyamatos: május végéig 546,2 milliárd forintuniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 801,9 milliárdforintot tettek ki. A bevételekkel összefüggésben kiemelendő, hogy az alacsonyan tartott adók ellenére az előző év azonos időszakához képest az adó- és járulékbevételek 9,9 százalékkal magasabban teljesültek.
A kormány kitart a hiány és az adósság csökkentése mellett, így a 4,5 százalékos módosított hiánycél elérése érdekében 675 milliárd forintnyi állami beruházást ütemezett át, miközben több ezer milliárd forintnyi fejlesztést még idén megvalósít.