Index Vakbarát Hírportál

Jobb munkakörülményekről álmodik? Most milliárdokat osztanak erre a célra

2024. július 5., péntek 21:12

A 2021–2027-es ciklusban eddig nem túl sok olyan pályázat jelent meg, ami igazán megmozgatta volna a hazai kis- és középvállalkozásokat, a munkakörülmények fejlesztésére irányuló felhívás a GINOP Pluszban azonban mindenképpen ilyen. A cél mellé rendelt források is azt a meggyőződést erősítik, hogy kiemelkedően fontos a munkavállalók egészségét és biztonságát tiszteletben tartó munkafeltételek biztosítása. Már mocorog a piac, de a startpisztoly várhatóan csak az ősz második felében dördül el.

A mai megváltozott munkaerőpiaci viszonyok között a jó munkaerő megtalálásának és megtartásának egyik fontos kritériuma a magas színvonalú munkakörnyezet biztosítása – mondta az Indexnek Tóth Ádám Ferenc, a European Conformity Check (ECC) Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője.

Van igény a munkakörülmények fejlesztésére

Kifejtette, hogy a munkaerő igenis számít, szerencsére ez a szemlélet dominánsan jelen van a hazai vállalati kultúrában, amit az is alátámaszt, hogy nagy az érdeklődés a GINOP Plusz-3.2.5-24 kódszámú, Munkakörülmények fejlesztése című felhívás iránt a pályázati piacon.

A nyári időszak még csak a felkészülésé, a vonatkozó projekteket ősszel kell majd élesíteni, annak is várhatóan a második felében, az év végéhez közeledve, amikor elérhetővé válhatnak a források.

Az ECC ügyvezetője hangsúlyozta: a konstrukció célja a tervezet alapján a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzése, valamint a munkafeltételek korszerűsítése. Ezen felül kiemelt figyelmet fordít a felhívás a pandémia elleni védekezésre és megelőzésre, mindezt a versenyképesség növelése érdekében.

Egészség és biztonság

A pályázat keretösszege 8,61 milliárd forint, ezt a forrást az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. Fontos tudni, hogy bár az igényelhető, vissza nem térítendő támogatás plafonösszege 8,61 milliárd forint, a rendelkezésre álló keretből a vállalkozások részére továbbadott támogatásokra mindösszesen 4,5 milliárd fordítható, amit a tervezet szerint két szakaszban hirdetnek meg.

Tóth Ádám Ferenc jelezte, hogy

a 21. században kiemelkedően fontos a munkavállalók egészségét és biztonságát tiszteletben tartó munkafeltételek biztosítása, azaz a biztonságos és egészséges munkakörnyezet kialakítása. Erre a természetes igényre ad egyfajta választ a GINOP Plusz-3.2.5-24 az uniós források reálgazdasági szereplők számára hozzáférhető palettáján.

Tágra nyílt a részvétel kapuja, ugyanis a pályázatban olyan mikro-, kis- és középvállalkozások vehetnek rész, amelyek rendelkeznek legalább egy lezárt üzleti évvelm és éves átlagos statisztikai állományi létszámuk minimum egy fő volt.

Ráadásul az egész ország területéről lehet pályázni, így ebből a lehetőségből Budapest sem marad ki.

Fontos kiegészítés azonban, hogy a 4,5 milliárd forintnak legfeljebb 10 százaléka hasznosulhat a fővárosban, illetve környezetében, Pest vármegyében, míg a keret legalább 65 százaléka a négy leghátrányosabb helyzetű régiónak jut.

A szakember ismertette, hogy az igényelhető támogatás 500 ezer és 20 millió forint között mozoghat, de nem lépheti túl a projekt helyszínén foglalkoztatott dolgozók figyelembevételével az 1 millió forint/fő összeget.

Megengedő a felhasználási kör

S hogy melyek azok a támogatott tevékenységek, amelyek ennél a pályázatnál szóba kerülhetnek? Bőven van merítés a hazai kis- és középvállalkozások, köztük a termelő-gyártó ipari cégek számára, az alábbiak mögé ugyanis mindenképpen rendelhető ebben a körben uniós támogatás a GINOP Pluszban:

A támogatható tevékenységeket bemutatva Tóth Ádám Ferenc úgy összegzett, hogy a látókörükbe tartozó cégek meghatározó része termelő kkv. A többségük elsősorban a gyáregységek védelmi szintjének növelését, korszerű elszívó-berendezés beszerzését célozza meg. Ugyancsak prioritás lehet széles körben a jelzőberendezések, illetve felügyeleti rendszerek fejlesztése, valamint az anyagtárolás és raktározás automatizálása.

(Borítókép: Monty Rakusen / Getty Images)

Rovatok