Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke úgy látja, hogy jövőre legalább 12 százalékkal kellene emelni a minimálbért. A tárgyalások megkezdődtek, a munkáltatók arra figyelmeztetnek, hogy a cégeknek ki is kell gazdálkodniuk az emelést.
„A háromszázezer forintos minimálbér egy elérhető cél 2025-re, ez több mint 12 százalékos emelést jelentene” – fogalmazott az InfoRádióban Zlati Róbert, hozzátéve: a magyar minimálbér az európai rangsor végén szerepel, a jövő évi átlagbér prognózisa a Magyar Nemzeti Banknál 8–9 százalék közötti emelést javasol, de ahhoz, hogy az uniós minimálbérnek, illetve az ezzel kapcsolatos elvárásoknak megfeleljünk, az átlagnál magasabb bérfejlesztésre van szükség.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a legkisebb keresetűek bére akár 10 százalékkal is emelkedhet.
A megkérdezett vállalkozások jelentős többsége – ahol terveznek bérfejlesztést 2025-ben – úgy nyilatkozott, hogy átlagosan legalább 10 százalékos vagy azt meghaladó mértékű emelést tervez. Ha az átlagbérekhez kívánjuk viszonyítani az elkövetkezendő időszakban a minimálbér értékét, akkor ezekkel a viszonyszámokkal kell nekünk is dolgozni
– húzta alá Mészáros Melinda.
Perlusz László arra emlékeztetett, hogy a nagymértékű emelésnek komoly kockázatai vannak.
Minél jobban eltér a bérköltség – ami az egyik legnagyobb költség – a vállalkozásoknál a termelékenységtől vagy a bevételek növekedésétől, annál kevesebb vállalkozás tudja ezt vállalni, és annál kevesebben tudnak talpon maradni. Tehát jelenleg még nem lehet látni, hogy mekkora lesz a minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés, biztos, hogy pozitív lesz, lesz valamilyen emelés mind a két bértételben. A minimálbérben feltétlenül, de még azt sem tudjuk, hogy ez a két bértétel megmaradhat-e Magyarországon
– hívta fel a figyelmet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, jelezve: ha összevonnák a minimálbért és a garantált bérminimumot, az nagyobb mértékű emelést eredményezne.