Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb kutatásából kiderült, hogy melyik az a több mint 30 vírus és baktérium, amely a világ legveszélyesebb kórokozóinak csoportját alkotja. Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Virológia Nemzeti Laboratóriumának vezetője is dolgozott ezen a listán, szerinte új világjárvány is érkezhet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég közzétette a világ legveszélyesebb kórokozóinak listáját, amelyen több mint 200 tudós, köztük Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Virológia Nemzeti Laboratóriumának vezetője is dolgozott – írja a Portfolio.
A listán a Covid–19 világjárványt okozó SARS-CoV–2 és a majomhimlő mellett a fekete himlő, a pestis és további több mint 30 vírus, baktérium szerepel, valamint „X-betegség" néven olyan kórokozók is, amelyeket még nem is ismerünk, de a többihez hasonlóan potenciális kirobbantói lehetnek egy világjárványnak.
A portál megkeresésére a virológus elmondta, hogy több mint 1500 kórokozót értékeltek egy komplex szempontrendszer alapján. A szempontok között szerepelt egyebek között, hogy az adott kórokozó hogyan terjed, milyen gyógyszer vagy vakcina létezik ellene, és mit lehet tudni a hátteréről.
Nem feltétlenül csak a pandémiás képesség számított, hanem az is, hogy mekkora kockázatot jelent az adott baktérium vagy vírus az emberiségre
– mondta Kemenesi Gábor. Hozzátette azt is: „Túlnyertük magunkat a bolygón, mindenhol ott vagyunk, brutális klímaváltozást idézünk elő azzal, hogy minden természetes élőhelyet felélünk, és 20 millió éve háborítatlanul jelenlévő vírusokat egyszerűen magunkra szabadítunk vagy teljesen új pályára helyezünk.”
A virológus szerint:
Az egyre gyakoribb járványok elsődleges oka maga az ember.
Mint mondta: „Túl sokan vagyunk, és túl sokat akarunk. Ezt ez a bolygó már nem bírja, és minden ránk talál, rágcsálókból, denevérekből, mindenféle ragadozókból, madarakról, amit csak el lehet képzelni.”