Index Vakbarát Hírportál

Nagy változás jön a diákhitelnél: örülhetnek a külföldön tanuló magyar diákok

2024. október 15., kedd 08:06

Reagált a kormányzat az egyre nagyobb számban külföldön tanuló magyar fiatal jelentette kihívásra: elérhetővé teszi számukra a Diákhitelt.

A kezdeményezés célja – amelyet egyelőre két tervezet formájában társadalmi egyeztetésre bocsátott a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökség –, hogy megteremtse a törvényi jogalapot és a kereteket a Diákhitel szervezetnek a hallgatói hitelrendszerről szóló kormányrendeletben meghatározott, külföldön, nappali munkarendű felsőoktatási képzés ideje alatt felvett hitel hallgatói hitellel történő kiváltására az Egyesült Királyságban – írja az Economx

A Miniszterelnökség a tervezet értelmében módosítja a hallgatói hitelrendszerről szóló 2012-es kormányrendelet, és teljesen új alcímet szerkeszt bele a dokumentumba: „külföldön felvett hitel kiváltása” címen. Eszerint a külföldön felvett hitelt az válthatja ki hallgatói hitellel – egyéni hitelbírálat és kockázatértékelés nélkül, de az előírt meghatározott előminősítési eljárás lefolytatásával –, aki magyar állampolgár, menekültként elismert, valamint állandó vagy huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezik. Továbbá aki lakóhelyét a személyi adat- és lakcímnyilvántartásba bejelentette, illetve a hallgatói hitel igénylésekor nincs érvényes, azonos hitelcélú felhasználást biztosító hallgatói hitel- vagy kölcsönszerződése a Diákhitel szervezettel.

A legfontosabb vállalások

Kritériumként megjelölték még, hogy az Európai Gazdasági Térség (EGT) felsőoktatási intézményben, valamint az Egyesült Királyság felsőoktatási intézményében, teljes idejű képzésen oklevelet szerzett, valamint a kiváltó hitel igénybevétele iránti kérelem benyújtásakor még nem töltötte be a 45. életévét, és korábban még nem váltott ki e rendelet rendelkezései alapján külföldön felvett hitelt.

Az igénylőnek ezen kívül vállalnia kell, hogy a hitelkiváltást követő 7 éven belül legalább 5 évig hallgatói jogviszonyt vagy munkaviszonyt tart fenn Magyarországon (ebben a hallgatói jogviszony időtartama legfeljebb 2 évet tehet ki). Ha a kiváltó hitel folyósításától számított 7 éven belül ez a kötelezettségvállalás meghiúsul, akkor a meghiúsulás napjától a kölcsöntartozás hátralévő összegére vonatkozóan az állami kamattámogatás – amennyiben az az adott hitelhez kapcsolódik – megszűnik és a kölcsön ügyleti kamata módosul. Mégpedig úgy, hogy 

A kiváltó hitel lehet 

Azt viszont a tervezetben kikötötték, hogy nem használható fel folyószámlahitel-tartozás, hitelkártya-tartozás, jelzáloghitel-tartozás vagy ingatlant terhelő hiteltartozás kiváltására.

Ahogyan arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök a kormánypártok hétvégi frakcióülésén kiemelte, hogy a diplomások mellett a képzett munkaerő is nagyon fontos, ezért a diákhitelhez hasonlóan, 2025-től a dolgozó fiataloknak kamatmentes munkáshitelt fognak adni. A hitel segítséget nyújt a fiatalok életkezdéséhez és a gazdaság erősödéséhez is.

Rovatok