A kormány Új Gazdaságpolitikai Akciótervről döntött – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium a Kormányinfóval összhangban. A gazdasági minisztérium most tételesen felsorolta, hogy milyen intézkedések jönnek a kormány részéről. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv három alappilléren nyugszik.
A világgazdaság a koronavírus-világjárvány és a háború következtében megváltozott – írta szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca szerint ahhoz, hogy Magyarország a megváltozott helyzetben is sikeres legyen, új megoldásokra és új gazdaságpolitikai eszközökre van szükség.
A kormány szerint kizárólag a gazdasági semlegességgel nyílik lehetőség arra, hogy jövőre elérhető legyen a 3–6 százalék közötti gazdasági növekedés.
A minisztérium kiemelte, hogy a gazdaság újbóli lendületbe hozása mellett a kormány célul tűzi ki, hogy a konjunktúra helyreállítása bevonó jellegű legyen, a társadalom és gazdaság lehető legszélesebb köre részesüljön belőle, különösen a magyar családok és a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások.
Ennek érdekében a kormány megkezdi az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv kidolgozását, amely a következő három alappilléren nyugszik:
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv e három pillér mentén összesen 21 intézkedést tartalmaz. A jövedelmek vásárlóerejének növelését a kormány három intézkedéssel támogatja: egyrészt hároméves bérmegállapodás megkötése a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletekkel, másrészt a Munkáshitel Program elindítása, végezetül a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázása (két lépésben).
A kormányzat szerint Budapest súlyos lakhatási problémával néz szembe, ennek megoldása elsődlegesen a főváros feladata lenne, de láthatóan nem tudja kezelni. A budapesti lakhatási probléma enyhítése érdekében a kormány három intézkedést dolgoz ki:
A kormány célja, hogy Budapesten túlmutatóan az egész országra kiterjedően fejlessze a lakhatási feltételeket, ezért további hét, a megfizethető lakhatással kapcsolatos lépést tervez:
Végezetül a kormány meghirdeti a Demján Sándor Programot, amelynek célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása. A kkv-szektor jelenti a magyar gazdaság gerincét, amelynek támogatását, további megerősítését nyolc intézkedéssel segíti a kormány:
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedése összességében hozzájárul 3–6 százalék közötti gazdasági növekedés eléréséhez. „Így ahhoz is, hogy a magyar GDP bővülése az unió átlagos növekedését meghaladva az élmezőnyébe tartozzon, ezáltal tovább folytatva hazánk felzárkózását az Európai Unióhoz” – összegezték.