Az euró–forint árfolyamában ezen a héten nem dőltek rekordok, a dollár–forint jegyzése viszont átmenetileg 370 fölé emelkedett, utoljára június végén láttunk ilyen magas árfolyamot. Az elmúlt heti mozgások alapján még mindig nem derült ki véglegesen, merre is indul el tovább a forint. Ugyanakkor ha a következő időszakban sem tud megragadni tartósan a 400-as lélektani határ alatt a jegyzés, akkor tartósan afölötti szinteket láthatunk. A héten a hazai tőzsde ismét rekordot döntött. Heti összefoglalónk.
A forint a hetet az euró ellenében a 401-es szint felett kezdte. A hét első felében erősödést láthattunk az árfolyamban, hétfőn a forint 401 alá, majd kedden a 400-as szint közelébe menetelt, a lélektani határt viszont nem tudta áttörni.
A kismértékű erősödés oka leginkább az euró gyengélkedése, amely a dollárral szemben érdemben vesztett értékéből a héten is.
Az euró gyengülését az Európai Központi Bank (EKB) részéről várt gyorsabb kamatvágások okozták, amit az eurózóna gazdaságának vártnál kedvezőtlenebb teljesítménye indokolt” – világított rá Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior elemzője. Hozzátette, hogy a forint ekkor szorosan együtt mozgott a cseh koronával, ami jelzi, hogy elsősorban külső hatások mozgatják a devizapiacokat.
Az újabb fordulat csütörtök délután jött el az árfolyamban, délután már 402 felett is járt a jegyzés, azonban az EKB 25 bázispontos kamatcsökkentése, valamint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a cseh jegybank részéről szinte egy időben érkező szigorúbb hangnem egyaránt erősödést okozott a két árfolyamban.
Az EKB döntése nem volt váratlan, ugyanakkor továbbra is jelzi, hogy az eurózóna a korábban jelzettnél rosszabb állapotban van
– mondta lapunknak Molnár. Ezzel párhuzamosan a Feddel kapcsolatos kamatvárakozások felfelé tolódtak, ami a dollárt augusztus eleje óta nem látott szintre erősítette az euró ellenében.
A jegybanki szóbeli intervenció, illetve az euró gyengélkedése tehát a forintot visszavitte a 400-as szintre, tartósan áttörni azt azonban nem sikerült.
A pénteki nap nagy részében is a lélektani határ körül ingadozott a jegyzés.
Az euró–forint árfolyamában nem dőltek rekordok, a dollár–forint jegyzése viszont átmenetileg 370 fölé emelkedett, utoljára június végén láttunk ilyen magas árfolyamot
– jelezte az Indexnek Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője. A szakértő szerint a dollár erősödését elsősorban a kedvező amerikai makroadatok és a Feddel kapcsolatos kamatvágási várakozások enyhülése okozták.
Molnár Dániel szerint az elmúlt heti mozgások alapján még mindig nem dőlt el véglegesen, merre is indul el tovább a forint.
Ugyanakkor, ha a következő időszakban sem tud megragadni a 400-as lélektani határ alatt a jegyzés, akkor tartósan afölötti szinteket láthatunk.
A jövő héten a KSH kedden kereseti, míg pénteken munkaerőpiaci adatokat közöl. A befektetőket ugyanakkor feltehetően nem ezek az adatok érdeklik majd, hanem egyrészről a keddi MNB-kamatdöntés, valamint a péntek esti hitelminősítés.
Rodic Ádámmal, az MBH Elemzési Centrum elemzőjével vettük sorra a jövő heti, forintot mozgató eseményeket:
A nemzetközi helyzet alakulása, mint például a közel-keleti konfliktus eszkalációja vagy az amerikai elnökválasztással kapcsolatos kilátások, továbbá az európai és amerikai gazdaságok állapota rövid távon természetesen továbbra is okozhatnak jelentősebb kilengéseket a forint árfolyamában.
A héten a hazai tőzsde ismét rekordot döntött, a BUX-index szerdán 75 ezer pont felett is zárt. Péntekre azonban elfogyott a lendület, így az egy héttel korábbi záróértékhez képest lényegében nem történt változás.
A blue chipek közül egyedül a Magyar Telekom zárt pluszban – 2 százalékos árfolyamnövekedésével így már csupán néhány százaléknyi emelkedésre van történelmi maximumától
– világított rá lapunknak Horváth Gergely, a Makronóm Intézet elemzője. A közepes kapitalizációjú vállalatok részvényeit tekintve már több pozitívumról lehet beszámolni:
Érdemes még kiemelni a 4iG héten elért 3 százalékos részvényárfolyam-emelkedését, amelyet elsősorban a cégcsoport szerdai bejelentése mozgatott. A társaság ugyanis sajátrészvény-visszavásárlási programot indított egymilliárd forint keretösszeggel, maximum egymillió darab részvény visszavásárlásáig.
Emellett ugyancsak a 4iG-vel kapcsolatos, az árfolyam jövőbeli alakulásában nem közömbös hír az észak-macedón piacra történő belépés megindítása, amely pénteken, az országban való cégalapítás bejelentésével kezdődött meg.
(Borítókép: Németh Emília / Index)