Index Vakbarát Hírportál

Továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot a Standard and Poor's

2024. október 25., péntek 22:50

Péntek este közzétette Magyarország szuverén adósbesorolásának új minősítéséről hozott döntését a Standard and Poor's, a hitelminősítő nem változtatott a besoroláson. Emellett a stabil kilátást is érvényben hagyta.

Megerősítette a devizában és a helyi valutában fennálló hosszú és rövid futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, BBB mínusz/A-3 szintű besorolását pénteken az S&P Global Ratings.

A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett osztályzati megerősítéssel együtt érvényben hagyta a minősítés stabil kilátását is.

A magyar szuverén osztályzatot a másik két globális hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Moody's Ratings is a befektetési kategóriában, de az S&P osztályzatánál eggyel jobb fokozaton tartja nyilván.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben reagált a döntésre,emlékeztetve arra, hogy a három legjelentősebb hitelminősítő jelentései egyaránt nagyfokú bizalmat tükröznek Magyarország Iránt. Mint írják, ennek hátterében a magyar gazdaság stabilitása és válságállósága húzódik meg. A magyar gazdasági növekedés az uniós átlag feletti, megelőzi többek közt a belga, a francia, az olasz, a holland, a román, a lett vagy éppen a német gazdaságteljesítményét.

Bár nehéz időszakon vagyunk túl, egyre több pozitív jel mutat abba az irányba, hogy a magyar gazdaságban fordulatról beszélhetünk.

A közlemény szerint augusztusban éves bázison már 4 százalék felett emelkedett a kiskereskedelmi forgalom, ez a dinamika pedig már magasabb, mint az idei évre várható 1,5 százalékos GDP növekedés. Azaz az áruk fogyasztása egyértelműen felfelé húzza a teljes gazdasági teljesítményt. Ezzel párhuzamosan a turizmus szárnyal, az év első nyolc hónapjában 5,5 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák száma az előző év azonos időszakához képest. „Ez azt is jelzi, hogy egyre több ember, egyre több család tud elmenni kikapcsolódni, akár egy hétvégére is” –. emelték ki.

A belgazdasági helyreálláshoz három fő tényező járul hozzá az NGM szerint:

A kormány célja, hogy 3-6 százalékos gazdasági bővüléstérjen el a magyar gazdaság, amelynek alapjait Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a gazdasági semlegesség teremti meg. 

A forint árfolyama a döntés előtti órákban gyengült, annak ellenére, hogy az elemzők többsége nem várt változást a besorolásban.

Rovatok