Ahogy az várható volt, a gyengélkedő Volkswagen-csoport profitja jelentősen visszaesett a harmadik negyedévben. A gyenge ipari környezet kevesebb járműeladással, valamint a csoporton belüli kapacitások és munkahelyek tervezett csökkentése milliárdos költségeket eredményezett.
Szerda reggel jelentette be a német autógyártó, hogy 63,7 százalékkal csökkent a profitja a harmadik negyedévben. Az elképesztő statisztikák napvilágra kerülése mellett már megjelentek a radikális költségcsökkentési tervekről szóló hírek is, ami a Volkswagen (VW) 120 ezer németországi alkalmazottjának tiltakozását váltotta ki. Működési okokból történő elbocsátások 2025 közepétől lehetségesek.
Szeptember végén a VW néhány hónapon belül másodszor csökkentette az év egészére vonatkozó előrejelzését, és most már kilencmilliós eladáscsökkenéssel és alacsonyabb, 5,6 százalékos hozammal számol.
Az év egészének működési eredménye mindössze 18 milliárd euró körüli lesz
– ismerte el Oliver Blume vezérigazgató a Spiegel beszámolója szerint.
A Volkswagen negyedéves számait legsúlyosabban a magas gyártási költések és a jelentősen gyengülő kínai eladások befolyásolták. Emellett negatív hatással volt még a bevételek és kiadások mérlegére a Volkswagen leányvállalatának, az Audinak egy brüsszeli gyára, amely bezárás előtt áll, de még magas költségeket terhel a vállalatra.
Ennek következtében csak 1,576 milliárd euró profittal zárt az autógyártó.
Az autógyártó a rossz mutatók kapcsán „kihívásokkal teli piaci környezetről” beszélt, amely megmutatta, hogy „sürgős szükség van jelentős költségcsökkentésre és hatékonyságjavításra”.
A fontos kínai piacon az eladások visszaesése különösen nagy problémát jelent a VW-nek, sőt még a márka alá tartozó, nyereséget hozó Porsche és Audi számára is. Kilenc hónap után a válságban lévő fő márka, a VW hozama mindössze kétszázalékos.
Ez azt mutatja, hogy sürgősen jelentős költségcsökkentésre és hatékonyságjavításra van szükség
– magyarázta a VW pénzügyi igazgatója, Arno Antlitz.
A hét elején jelentették be, hogy az üzemi tanács szerint a vállalatcsoport a tíz németországi üzem közül legalább három bezárását és a fennmaradó üzemek jelentős leépítését tervezi. A VW dolgozóinak jelentős bércsökkentésekre, illetve egész részlegek külföldre történő kiszervezésére is számítaniuk kell.
A súlyos gazdasági döntés hátterében az is áll, hogy a harmadik negyedéves jelentés szerint a globális eladások 7 százalékkal, alig 2,2 millió járműre estek vissza. Kínában még ennél is súlyosabb a helyzet, ugyanis ott két számjegyű visszaesést szenvedtek el, mert az autógyártónak túl kevés elektromos autója volt az országban, így az ottani potenciális vásárlók többsége inkább a hazai gyártók elektromos autóira vált.
A belső égésű autók iránti kereslet, amelyben a német autógyártók évtizedek óta vezető szerepet töltenek be, gyengül. Az egyik pozitívum a láthatáron a Nyugat-Európában a közelmúltban javuló rendelésállomány, amely Antlitz pénzügyi igazgató szerint hátszelet adhat a negyedik negyedévre.
Az elemzők már előre jelezték a problémát és megjósolták a mostani elképesztő számokat, miután a VW szeptember végén csökkentette az egész évre vonatkozó profitprognózisát. Az alapmárka olyan komoly válságban van, hogy a VW házon belüli kollektív szerződéséről ma, szerdán Wolfsburgban folytatódnak a tárgyalások.