A Boeing dolgozói elfogadták a repülőgépipari óriásvállalat legújabb bérajánlatát, és ezzel véget ért a hét hete tartó sztrájk.
A sztrájkoló dolgozók leghamarabb szerdán, legkésőbb november 12-én visszatérnek a munkahelyükre – közölte a Gépészek és Repülőgépipari Dolgozók Nemzetközi Szövetsége (IAM) szakszervezet a BBC kedd reggeli beszámolója szerint.
Az új szerződés értelmében a következő négy évben 38 százalékos béremelést kapnak a Boeing dolgozói.
A Boeing több mint 30 ezer szakszervezeti tagjának munkabeszüntetése szeptember 13-án kezdődött, a termelés így jelentősen lelassult a repülőgépgyártó gyáraiban, pénzügyi válságba sodorva a vállalatot.
Az IAM szakszervezet szerint a sztrájkoló munkavállalók 59 százaléka szavazott az új megállapodás mellett, amely egyszeri 12 ezer dolláros (4,5 millió forint) bónuszt is tartalmaz, valamint a munkavállalók nyugdíjazási terveit érintő változtatásokról is megállapodtak.
A szakszervezet korábban 40 százalékos béremelést követelt, és a munkavállalók elutasították a vállalat két korábbi ajánlatát. „Bár az elmúlt néhány hónap mindannyiunk számára nehéz volt, mindannyian egy csapat tagjai vagyunk” – mondta Kelly Ortberg, a Boeing vezérigazgatója.
Októberben Julie Su, az Egyesült Államok munkaügyi minisztere Seattle-be repült, hogy segítsen a tárgyalásokon, jelezve, hogy a Fehér Ház mennyire komolyan veszi az ország egyik legfontosabb vállalatánál zajló sztrájkot. Az Anderson Economic Group tanácsadó cég szerint a sztrájk mintegy 10 milliárd dollárjába került a cégnek.
A múlt hónapban a cég közölte, hogy dolgozóinak tizedét tervezi elbocsátani a következő hónapokban. Kelly Ortberg arról tájékoztatott, hogy a leépítés egyaránt érinteni fogja a vállalatvezetői, középvezetői kört is, összesen mintegy 17 ezer embert.
A Boeing jelentős gazdasági szereplő, 150 ezer alkalmazottal és 79 milliárd dolláros éves hozzájárulással az amerikai gazdasághoz. Az elmúlt években azonban számos botrány és probléma sújtotta a céget, beleértve a 737 Max repülőgéptípussal történt baleseteket és minőségi hiányosságokat. A cég pénzügyi helyzete is gyengült, részvényei jelentős értékcsökkenést szenvedtek el.