22 éve nem látott deficitet halmozott fel a költségvetés 2024 októberében. A Gránit Alapkezelő vezető elemzője szerint a már megemelt hiánycél hatvan százalékát már teljesítettük, az pedig majd csak decemberben derül ki, hogy sikerül-e tartani a tervezett hiányt.
Jelentős, több mint 427 milliárd forintos hiányt halmozott fel a költségvetés 2024 októberében, a pénzügyminiszter előzetes adatközlése szerint. Az adatok nem túl fényesek: utoljára 2002-ben volt ennél nagyobb 10. havi deficit, ezért fontos lesz, hogy az év hátralévő részében milyen hiányszámokat közöl a minisztérium – mondta az InfoRádió adásában Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.
Az elemző kifejtette, hogy az októberi számmal együtt az első tíz hónap hiánya 3050 milliárd forintot tesz ki. Szerinte, a havi adatokat egy ciklikusság jellemzi, de a tavalyihoz hasonlítva is nagyon negatív a szám. Az okokról egyelőre keveset tudni, azonban a kamatkiadások 587 milliárd forintra növekedtek.
A hiány megugrását azért tartja érdekesnek, mert a piac kíváncsian várja, hogy teljesül-e az év végén a kormány hiánycélja, amelyet már eleve megemeltek az eredetileg tervezett 2,9 százalékról 4,5 százalékra. Regős felhívta a figyelmet arra, hogy a megemelt cél hatvan százaléka már teljesült, de meg kell várni a decemberi adatokat, mivel azok szoktak a legmagasabbak lenni, és majd abból kiderül, hogy sikerült-e tartani a tervezett hiányt.
Remélhetőleg sikerülni fog a 4,5 százalék, mert ezt a piac most nagyon erősen elvárja. Ha nem sikerülne, az erőteljes forintgyengülést okozna, ezért ezt mindenképpen el kell kerülni
– mondta az elemző.
Kifejtette, hogy a mozgásteret csökkenti a vártnál alacsonyabb GDP-növekedés, mivel a hiánycélt a GDP arányában határozzák meg, ha a GDP reméltnél kisebb lesz, akkor a hiány sem lehet akkora, mint ahogy azt számolták.