Az orosz gázóriás és az osztrák kereskedelmi cég vitája után a Gazprom bejelentette, hogy szombat reggel hat órától leállítja az OMV felé történő gázszállítást. A gáz ára folyamatosan emelkedett, és az orosz–ukrán tranzitszerződés januári lejárta után leállhat az ukrajnai szállítás, emiatt nehezebb lenne újra feltölteni a tárolókat. Ennek ellenére az orosz gáz nem tűnne el azonnal a rendszerekből.
Az orosz Gazprom Export tájékoztatta az osztrák OMV gázkereskedelmi céget, hogy szombat reggel hat órától leállítja a gázszállítást, az OMV az információt péntek délután hozta nyilvánosságra − írja a Portfolio.
Az osztrák vállalat egy szerdai bírósági döntés értelmében 230 millió eurót és kamatait követelheti a Gazpromtól, amivel a célja az lenne, hogy egy ideig ne kelljen neki fizetnie az orosz gázért. Eddig óránként 740 MWh mennyiséget szállítottak az OMV-nek.
A bejelentésnek köszönhetően a holland TTF tőzsdén a decemberi határidővel rendelkező szerződés először egy euróval emelkedett, ami egyéves csúcsot jelentett, majd visszaesett a korábbi 47 euró alá.
Ahogy az időjárás egyre hidegebbre fordult, úgy emelkedett fokozatosan a gáz ára, a tárolók töltöttségi szintje pedig apadni kezdett, a piac viszont attól tart, hogy az orosz–ukrán tranzitmegállapodás lejártával leállhat az ukrajnai szállítás, ezért 2025 tavaszán nehezebb lesz újra feltölteni a tárolókat.
Az OMV bírósági bejelentése, valamint a szlovák–azeri megállapodás után a piac azt feltételezi, hogy nem lesz új ukrán tranzitszerződés januártól, emiatt drágult tovább a gáz ára. Magyarország azonban átcsoportosította beszerzéseit a Török Áramlat felé, ezért Ausztriát és Szlovákiát érzékenyebben érinti a korábbi szerződés lejárta.
Az orosz gázra azonban szüksége van az európai országoknak, így több forgatókönyvet is felvázoltak, hogy elkerüljék a magasabb árakat és a gázellátási zavarokat. Egyrészt helyettesíthetnék LNG-vel az orosz szállításokat, másrészt új típusú megállapodás is születhet az Európai Unió, Ukrajna és Oroszország között.
Az ukrán tranzit leállítása azonban három okból sem jelentene azonnali ellátásbiztonsági kockázatot Ausztria vagy Szlovákia számára. Először is a Lengyelországban, Németországban, Litvániában, Olaszországban, Horvátországban és Görögországban található LNG-terminálok, valamint a Fekete-tengeren keresztül Oroszországból Törökországba vezető Török Áramlat akár kapacitása lehetséges bővítése mellett is pótolhatja a kieső mennyiséget.
Másodszor, ezek a közép-kelet-európai országok jó összeköttetéssel rendelkeznek szomszédjaikkal, harmadszor, a tárolók kifejezetten magas szinten állnak (kivéve az ukránoké, az mindössze 25 százalékos töltöttséggel bírnak). Ausztriában annyi földgázt tárolnak, hogy az a teljes hazai gázigényt fedezni tudja. Emellett ha Németország ténylegesen nem számítana fel magas gáztárolási díjat a tranzitokra, akkor segítene elkerülni a regionális gázárak emelkedését.
Péntek este Karl Nehammer kancellár is sajtótájékoztatót tartott, és hangsúlyozta, hogy az ország gáztározói 93 százalékig tele vannak, és Bécs felkészült az orosz gáz elzárására. Hangoztatta, hogy erre az orosz intézkedésre már az ukrajnai háború kezdete, 2022 óta számítanak.
Alfons Haber, az energiaszabályozóhivatal vezetőjének tájékoztatása szerint Németországgal és más uniós tagállamokkal ellentétben Ausztria az idén még mintegy 80 százalékban orosz forrásokból fedezte gázszükségletét, ám mostanra más lehetséges szállítási útvonalakat is talált.
Még ha Oroszország le is állítja a gázszállítást, a háztartások sem ezen a télen, sem a következőn nem maradnak fűtés nélkül
− fogalmazott. Ennek oka Haber magyarázata szerint is az osztrák gáztározók magas, jelenleg 90 százalékot is meghaladó töltöttségi szintje, valamint az újfent felmerült lehetősége annak, hogy Németországon és Olaszországon keresztül Ausztria cseppfolyósított földgázhoz jusson − tájékoztatott az MTI.
Alfons Haber közölte továbbá, hogy tíz százalék körüli átmeneti áremelkedésre számítanak, miután decemberben lejárnak az orosz gáz ukrajnai tranzitját érintő, Kijev és Moszkva közötti szerződések. Az árváltozás azonban nem éri el a 2022-es szintet, amikor − az ukrajnai háború februári kitörését követően − a gázárak Európa-szerte robbanásszerűen megemelkedtek − fűzte hozzá.
Oroszország ismét fegyverként használja az energiát
− írta a X mikroblog portálon Leonore Gewessler osztrák környezetvédelmi és energiaügyi miniszter.
Ő is kiemelte, hogy Ausztria régóta készül erre a helyzetre, a „teli” tározók, valamint a szomszédos olaszországi és németországi vezetékek révén biztosított az energiaellátás.