Kedden a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank kamatdöntésére és az azt követő sajtótájékoztatóra figyelünk. Az Indexnek nyilatkozó szakértők szerint most erős érv szól a kamattartás mellett, hiszen a forint az utóbbi hetekben két éve nem látott szintekre gyengült.
A befektetők figyelme elsősorban a Magyar Nemzeti Bankra irányul, ugyanis kedden újra összeül a Monetáris Tanács, hogy a kamatokról döntsön.
„Jelentős meglepetést okozna a jegybank, ha módosítana a kamatkondíciókon”
– nyilatkozta lapunknak Molnár Dániel. A Makronóm Intézet szenior elemzője szerint „az infláció ugyan lehetővé tenné a kamatok csökkentését, azonban az amerikai választás körüli bizonytalanság jelentős turbulenciát okozott a pénzpiacokon, amely kedvezőtlenül érintette a feltörekvő piaci devizákat, és a hangulat Trump megválasztását követően sem nyugodott még le teljesen”.
Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója a novemberi kamatdöntéstől egyértelműen tartásra számít. Rávilágított, hogy az októberi, vártnál alacsonyabb inflációs adat és a gyenge harmadik negyedéves gazdasági teljesítmény ellenére nem várható a kamatok csökkentése egy ideig.
Szeptember vége óta ugyanis sokat gyengült a forint, amelyhez a jelentősen erősödő amerikai dollár és a tengerentúli kamatcsökkentések mértékére vonatkozó, megemelkedő piaci várakozások is hozzájárultak
– magyarázta Árokszállási, aki szerint mindez néhány hónapig várhatóan nem engedi meg, hogy az MNB folytassa a kamatcsökkentéseket.
„Ugyanakkor 2025 tavaszától óvatosan újraindíthatja a kamatcsökkentést a jegybank”
– tette hozzá a szakértő. „A vártnál gyengébb GDP-adatok miatt vélelmezhető, hogy a gazdaság ciklikus pozíciója még erőteljesebben dezinflációs hatásúvá válhatott.”
Eközben a forint további jelentős gyengülése fundamentális oldalról kevésbé valószínű: a folyó fizetési mérleg jelentős többlete például nem igazán támasztaná alá a forint folytatódó gyengülését
– véli Árokszállási. Megjegyezte, hogy az amerikai dollár erősödése persze nem tesz jót a feltörekvő piaci devizáknak. Ugyanakkor a dollár már az amerikai elnökválasztás előtti hetekben is sokat erősödött, és bár Donald Trump győzelmével valóban megnőtt a magasabb tengerentúli kamatpálya valószínűsége, de az eléggé bizonytalan, hogy az elnök a belengetett intézkedések közül mit fog megvalósítani.
Így a dollár piacán a potenciális intézkedések jelentős része már beárazódhatott
– jegyezte meg a szakértő. Úgy véli, hogy itthon az infláció 2025 túlnyomó részében a toleranciasávban maradhat, amely teret enged a jövő évi kamatcsökkentéseknek. Ezt támogathatja az is, hogy a Fed – Trumptól való félelem ide vagy oda – várhatóan tovább fogja csökkenteni jövőre a kamatokat.
„Így 2025 második negyedévétől óvatosan újra indulhat a kamatok mérséklése idehaza: jövő év végére 5,75 százalékos alapkamatot várunk” – jelezte előre Árokszállási Zoltán.
A Trump trade folytatódott a múlt héten, így tovább erősödött a dollár, a forint az euróval szemben a 411-es szint fölött is járt. A múlt hét második felében azonban sorra érkeztek a forintot erősítő hírek.
Szerdán megjelent egy olyan vélemény a piacon, hogy az MNB akár februárig fenntarthatja a mostani kamatszintet
– világított rá Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Csütörtökön pedig Gulyás Gergely sajtótájékoztatón elmondta, hogy a márciusban érkező új jegybanki vezetés esetében sem kell gyors kamatvágástól tartani.
Ezekre a hírekre korrekciót mutatott a forint az euróval szemben, azonban a dollár ellen már nem szerepelt olyan jól a magyar fizetőeszköz. Csütörtökön 2022. december 13. óta nem látott rekordot ért el az árfolyam, amikor is 389,08 forintba került egy dollár. Összességében gyengült a múlt héten a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben.
Cikkünk írásának pillanatában, hétfő délben 409 forintot kell fizetni egy euróért és 388-at egy dollárért.
(Borítókép: Matolcsy György 2024. szeptember 5-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)