Januártól új, havi 150 ezer forintos lakhatási támogatás segíti a magyar fiatalok lakáskörülményeinek javítását. Az új támogatással a kormány célja, hogy a magyar fiatalok és a családok számára országszerte biztosítsa a megfizethető lakhatást. A munkáltató éves szinten maximum 1,8 millió forintig albérletidíj- vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti fiatal munkavállalói számára.
„A kormány az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretén belül, a 35 év alatti fiatal munkavállalók esetében a rendkívül kedvező adózású évi 450 ezer forintban maximalizált béren kívüli juttatási kereten felül havonta további 150 ezer forintos lakhatási támogatási rendszer kialakításáról döntött” – tájékoztatott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az akcióterv 11. pontja szerint az otthonteremtést a munkáltató által adható lakhatási támogatáson keresztül is segíteni kell, amelyhez a kormány adókedvezményt biztosít.
A megfizethető lakhatás biztosítása a kormány 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének egyik alappillére.
A kormány döntése értelmében 2025. január 1-jétől a munkáltató a lakhatási kiadások támogatása érdekében béren kívüli juttatásként a jelenlegi évi 450 ezer forintos kedvezményes felső értékhatár felett – akár havi 150 ezer forintig – albérletidíj- vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti fiatal munkavállalói számára.
Így a Munkáltatótól kapott lakhatási támogatás összege éves szinten elérheti az 1,8 millió forintot.
Az új béren kívüli juttatási forma a SZÉP-kártyához hasonlóan rendkívül kedvező adózás mellett adható: kizárólag a 15 százalékos szja-t és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót kell utána megfizetni. Így mindössze 28 százaléknyi adó terheli.
„Az új intézkedés a munkáltatók számára is vonzó lehetőséget biztosít munkavállalóik teljesítményének elismerésére, lakhatásuk támogatására” – szögezte le a gazdasági tárca.
A juttatás lakáscélú hitel törlesztésére, illetve lakbérfizetésre lesz felhasználható
– hangsúlyozták a közleményben. A munkáltató hiteltörlesztés esetén a szerződés alapján a juttatást közvetlenül a banknak utalhatja, a lakbértámogatás pedig a munkavállaló vagy az ingatlan bérbeadója felé lesz teljesíthető.
„A kormány a fiatalok és a családok lakhatási feltételeinek javítása érdekében további célzott intézkedéseket is bevezet:
Az új lakástámogatásról szóló elemző cikkünkben Balogh László ingatlanpiaci szakértő rámutatott, hogy az albérletárak alapján sokaknak jól jöhet a lakhatási támogatás bevezetése, amely azzal, hogy kedvezményes adózású munkáltatói juttatásként lesz elérhető, nem jelent rendszeres jelentős havi kiadást a költségvetésnek.
Nem kell több száz milliárd forintos kiadással bérlakások ezreit felhúznia az államnak ahhoz, hogy már rövid távon is eredményeket hozzon.
„Azok a munkáltatók, akik élnek ezzel a lehetőséggel, versenyelőnybe kerülhetnek azokkal szemben, akik nem” – világított rá az Indexnek a szakértő.