Index Vakbarát Hírportál

Németország gyengélkedik, Európa köhög, a forint lázas

2024. november 24., vasárnap 15:19

Újabb fájdalmas hetet tudhat maga mögött a forint, miután kétéves mélypontra zuhant a dollárral szemben. A magyar fizetőeszközt az sem mentette meg, hogy az MNB igyekezett nyugtatni a kedélyeket a kamattartással. Továbbra is a nemzetközi hangulat rángatja az árfolyamot. És ami a legrosszabb: a kilátások sem túl rózsásak.

Ez a hét sem kedvezett a feltörekvő piaci devizáknak, köztük a forintnak sem. Rodic Ádámmal, az MBH Elemzési Centrum elemzőjével végigvettük, főleg mi állt a lejtmenet mögött:

A kedden az MNB sajtótájékoztatóján elhangzott azon üzenet, miszerint tartósan 6,50 százalékon maradhat a magyar irányadó kamat, enyhén forinterősítő hatású volt, 406-ig értékelődött fel az euró–forint árfolyam.

„Azonban továbbra is a nemzetközi hangulat a meghatározó piacbefolyásoló tényező, amely ezen a héten sem kedvezett a hazai fizetőeszköznek” – világított rá Rodic az Indexnek.

Emlékezetes, hogy a hét második felében 411 forint fölé is gyengült a forint az euróval szemben, a dollárral szemben pedig új kétéves mélypontra süllyedt.

Trump árnyéka is rávetül a forintra

A szakértő szerint az e heti gyengülés oka az volt, hogy a dollár ismét erősödésbe kapcsolt, ugyanis az orosz–ukrán háború eszkalálódásáról érkező hírek a biztonságos eszközök felé terelik a nemzetközi befektetőket, ami a menedékdevizáknak tekintett dollárt és svájci frankot is támogatta a feltörekvő piaci devizákkal szemben.

Továbbá a dollárerősödéshez hozzájárulhattak a Fed nyilatkozatai is, amelyekből az olvasható ki, hogy még nem teljesen elégedettek az inflációs adatokkal.

Ezzel a forint újabb kétéves mélypontjára süllyedt a zöldhasúval szemben, csütörtökön a 390-es szintet is átlépve.

Rodic Ádám szerint a dollárt a jobb egyesült államokbeli gazdasági teljesítmény és Donald Trump feltételezett jövőbeni gazdaságpolitikai döntései is támogatják. Ezek a várakozások az amerikai elnök várható politikájával kapcsolatban:

Muhi Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint az erős amerikai munkaerőpiaci adatok arra utalnak, hogy a Fednek lehetősége lesz lassabb ütemben vágni a kamatokat, mint ahogy azt a piac most gondolja.

Németország gyengélkedik, Európa köhög, a forint lázas

„Hiába zárt hétfőn a forint 406,38-on az euróval szemben, péntekre ismét 411 forint fölé gyengült az árfolyam” – világított rá Muhi Gergely.

A dollárral szemben még gyengébben teljesített a hazai deviza. Egy pillanatra megérintette a 397,92-es szintet, ami két éve a legmagasabb érték az amerikai devizával szemben. A dollár az euróval szemben is jelentősen erősödött az elmúlt időszakban.

„Az euró helyzetén az sem segít, hogy az eleve gyengélkedő német gazdaságot jelenleg még egy kormányválság is tetézi,

illetve a jelentős költségvetési mozgástér ellenére a gazdaság fellendítése céljából növelhető államháztartási hiány továbbra is tabunak számít” – erre már Rodic Ádám világított rá.

Az euró a dollár ellenében utoljára 2022-ben esett a paritás alá az orosz–ukrán háború, az energiaválság és a romló európai gazdasági kilátások hatására

– jelezte az MBH szakértője, majd hozzáfűzte: pénteken a gyenge francia és német beszerzésimenedzser-indexek hatására azt láttuk, hogy az euró–dollár kereszt közel 1,03-ig esett, majd enyhén visszakorrigált, mindeközben a forintot a 410-es szint közelében folyamatosan rángatták.

Muhi Gergely szerint a megnövekedett bizonytalanság nem kedvez a forintnak, így a jövő héten egy viszonylag széles sávban 408 és 414 között keresheti a helyét az euróval szemben.

Jön a következő nehéz hét, van még lejjebb?

Rodic Ádámmal végigvettük azt is, hogy a jövő héten milyen események mozgathatják a forintot: 

Valamint pénteken az egyik nagy hitelminősítő, a Moody’s is felülvizsgálja Magyarország adósbesorolását. „Ettől ugyanakkor nem várunk nagy hatást a forint piacán, mivel meglepő lenne, ha a hitelminősítő módosítana a besoroláson vagy annak kilátásán” – zárta az elemző.

(Borítókép: Németh  Emília / Index)

Rovatok