A forint mai kereskedési napja drámai gyengüléssel zárulhat: a magyar fizetőeszköz délutánra elérte a 413,4-es szintet az euróval szemben, ami kétéves mélypontot jelent. A gyengülés különösen annak fényében aggasztó, hogy mindeközben a dollár is veszített az értékéből. A szakértők szerint ma Európa gazdasági problémái vetnek árnyékot a forintra.
A magyar deviza nemcsak az euróval, de a régió meghatározó fizetőeszközével, a lengyel zlotyval szemben is jelentősen gyengült. Az elmúlt egy hónapban közel 2,5 százalékos értékvesztést szenvedett el a forint a zlotyval szemben.
A lengyel zlotyval szemben is nagyot gyengül a forint, ami a régión belüli leszakadásunknak egy visszatükröződése
– értékelte a Portfolio. Szerda reggel még bizakodásra adott okot, amikor 8 óra környékén a forint 410 alá erősödött az euróval szemben, ami azonban ezután történt, az egy újabb devizapiaci horrorsztori.
A forint szempontjából pozitív trend tehát hamar megfordult, és délelőtt 10 órától kezdve folyamatos gyengülés volt megfigyelhető:
„Lefordultak az európai tőzsdék, miután tovább romlott a német fogyasztói bizalmi index. Bár a dollár gyengülésnek indult, de idáig az európai gazdaság problémái vetnek árnyékot a forintra, aminek következtében már 413 fölé gyengült a forint az euróval szemben” – magyarázza a lap.
Cikkünk írásának pillanatában valamelyest korrigált a forint, és visszatért 413 alá az euróval szemben.
Ahogy arról a múlt heti devizapiaci összefoglaló elemzésünkben rámutattunk, a vártnál gyengébb német és francia beszerzésimenedzser-indexek is úgy megrángatták a forintot, hogy két éves mélyponton találta magát – ez egyébként az utóbbi hetekben többször előfordult. A gyengülő magyar valuta pedig a külföldi rendeléseinket is drágítja, ha azokat a vele szemben erősödő devizákban adjuk le.
Emellett Donald Trump megválasztott amerikai elnök várhatóan szigorú vámpolitikája is nyomás alatt tartja az olyan feltörekvő piaci devizákat, mint a forint. Habár még nem tudjuk, hogy ezekből a választás környékén elhangzó ígéretekből mennyi valósul meg.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden elmondta, hogy az új jegybankelnök, aki március elején veszi át a jegybank vezetését Matolcsy Györgytől,
szoros kapcsolatban lesz az új gazdasági miniszterrel, és remélhetőleg a jelenlegi 6,5 százalékos alapkamatról lefelé tudunk elmozdulni jövőre
– világított rá a Portfolio. „A változás egy olyan időszakban következik be, amikor a gyenge forint növelheti az inflációs kockázatokat, miközben a gazdaság alig növekszik. Fontos megjegyezni, hogy jelenleg a piaci konszenzus is kamatcsökkentést áraz jövőre, ezért a nyilatkozat ez a része nem újdonság a piac számára” – tették hozzá.
Hétfőn pedig bemutattuk, hogy milyen jegybanki dilemmiát okoz az egyre gyengülő forint, illetve hogy a piacok mire számítanak a jegybanki elnökváltás után.
A szakértők szerint a következő időszakban a dollár mozgása lehet meghatározó a forint szempontjából. A főbb amerikai makrogazdasági adatok közzététele várhatóan további hatással lesz a magyar fizetőeszköz árfolyamára.