A péntek reggeli rádióinterjúban jelenti be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy ki lehet jövőre a Magyar Nemzeti Bank elnöke – jelezte csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A kormányfő korábban már utalt a személyre: az biztosnak tűnik, hogy Varga Mihály vagy Nagy Márton érkezik a jegybank élére.
Csütörtökön a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Orbán Viktor miniszterelnök szokásos, péntek reggeli rádióinterjújának hallgatását javasolta mindenkinek.
A tárcavezető szerint itt kiderül, hogy Matolcsy György jelenlegi jegybankelnök helyét ki veszi át a jövőben.
Matolcsy György mandátuma a Magyar Nemzeti Bank élén jövő márciusban jár le. A jegybankelnök és a kormány különböző szereplőinek több éve tartó adok-kapokja pedig továbbra sem csitul. Hiszen pont a Kormányinfó alatt írtuk meg, hogy reagált a jegybank az Indexnek adott Nagy Márton-interjúra.
„A Magyar Nemzeti Banknak kötelessége helyretenni a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi nyilatkozatában tett állításait, hiszen Nagy Márton jegybankból való távozása mögött valójában szakmai hibák sorozata, elfogadhatatlan vezetői stílusa és jegybankárhoz méltatlan viselkedése állt. Miután a jegybankelnök felszólította, hogy távozzon a Magyar Nemzeti Bankból, Nagy Márton lemondott, ezt követően pedig sem Matolcsy György, sem a jegybank más vezetője semmilyen módon nem foglalkozott Nagy Márton jövőjével” – többek között ezt írta legfrissebb közleményében a jegybank, amit azt követően adtak ki, hogy a nemzetgazdasági miniszter az Indexnek a következőt nyilatkozta Matolcsy Györgyről:
El akart lehetetleníteni, hogy ne tudjak elhelyezkedni. Egyedül Orbán Viktor miniszterelnök bízott bennem. Remélem, ezt a bizalmat részben megszolgáltam. Matolcsy György az összes bankárt felhívta, nem azért haragszom rá, mert kirúgott, hanem mert utánam akart nyúlni.
Nagy Márton szerint a Magyar Nemzeti Bank és a kormány kapcsolata „óriási mértékben javulni fog” azzal, hogy új jegybankelnök érkezik a szervezet élére. Ám van is hova fejlődni, hiszen ahogy a miniszter megfogalmazta, a kormány és a jegybank kapcsolata „ritkán van ilyen mélyponton, mint most”.
Korábban Orbán Viktor Kötcsei beszéde után sejtelmesen azt írta, hogy kell egy Erhard, aki korábban Matolcsy György volt, amíg el nem ment jegybankelnöknek, aki a gazdasági és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter, és ezt a cselekvési programot le tudja vezényelni.
Ennek az embernek a személye összefügg azzal, hogy a március 1-jén sajnálatos módon bekövetkező jegybankelnöki szék megürülése milyen döntésekre sarkallja a kormányt. Nyilvánvaló, hogy aki odamegy, az nem lehet ez a csúcsminiszter, hogy egyenesen beszéljek. Az egyik gazdasági csúcsminiszter, a másik pedig jegybankelnök lesz.
A kormányfő szerint a gazdasági akciótervnek előfeltétele az összehangolt gazdaságirányítás. „Minél többet hallgatjuk a jegybankelnök urat, annál inkább az az érzésünk, mintha ezzel ellentétes irányba haladnánk, de ez csak a látszat. Valójában jó ütemben haladunk egy összehangolt gazdaságirányítási rendszer felé.”
Orbán Viktornak a napokban volt egy meglepő kijelentése akkor, amikor aláírták a hároméves bérmegállapodást. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy „az egyikőjüknek hattyúdal, a másiknak szép nyitány” lesz az új pozíció. Ugyanakkor akkor sem árult el részletet arról, hogy kinek szánja a hattyúdalt, amely valakinek a minden addigit felülmúló legutolsó színpadi vagy drámai megjelenését jelenti.
Bár a várakozások egyértelműen inkább Varga Mihályt prognosztizálják mint új jegybankelnök, a tényleges személyt feltehetően csak Orbán Viktor tudja még. Az viszont biztos, hogy Matolcsy György mandátuma jövő év március 3-án megszűnik. „Addig már guggolva is kibírjuk” – a helyzetet így összegezte korábban Orbán Viktor politikai igazgatója, Orbán Balázs.
(Borítókép: Orbán Viktor 2024. november 8-án. Fotó: Benko Vivien Cher / MTI)