Jól jött az iskolai őszi szünet a hazai turizmusnak. Októberben tovább nőtt a szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, mind a belföldi, de különösen a külföldi turisták által. Utóbbiak az első tíz hónapjában a hátukon cipelték a magyar turizmust, míg a magyarok belföldi utazási kedve inkább a stagnálás felé tendál.
Közel 1,5 millió vendég 3,4 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 2024 októberében – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.
A vendégek száma összességében 15, a vendégéjszakáké 8,5 százalékkal emelkedett a turisztikai szálláshelyeken. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a vendégek száma 15, a vendégéjszakáké 7,6 százalékkal bővült 2023 októberéhez képest. A vendégéjszakák 71 százaléka kötődött a kereskedelmi szálláshelyekhez, ahol a forgalom 5,7 százalékkal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 16 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.
Októberben a belföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához képest a Szeged és térsége turisztikai térségben nőtt a legnagyobb mértékben (17 százalékkal) és egyedül Gyula és térségében csökkent (1,9 százalékkal). A Balatonnál 6,7, Budapesten 0,8 százalékkal nagyobb volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
A külföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához viszonyítva a legerőteljesebben Gyula és térségében emelkedett (20 százalékkal), a leginkább pedig a Budapest környéke turisztikai térségben esett vissza (11 százalékkal). A Balatonnál 16, Budapesten 15 százalékkal nőtt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma, az utóbbi növekedéshez a fővárosban rendezett jelentős sportesemények is hozzájárultak.
Összesen 24 613 turisztikai szálláshely, ezen belül 2479 kereskedelmi, illetve 22 134 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket.
A kereskedelmi szálláshelyek közül 961 szálloda és 1070 panzió volt nyitva október egy részében vagy egészében.
A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 91 milliárd forint volt, folyó áron 21 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 14 százalékkal többet, 2,9 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Ami az év eddig mért időszakát illeti: a turisztikai szálláshelyeken 5,3 százalékkal több, összesen közel 38,5 millió vendégéjszakát regisztráltak 2024. január–októberben az előző év azonos időszakához képest.
A belföldi vendégek 1,9, a külföldiek 9,0 százalékkal több (19,5 millió, illetve 18,9 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.
Az októberi adatok Magyarország turisztikai vonzerejének folyamatos erősödését tükrözik. 2024 első tíz hónapjában kimagaslóan teljesített a turisztikai ágazat, 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, míg a vendégéjszakák száma megközelítette a 38,5 milliót. A turizmus bővülése nemcsak Budapesten, hanem a vidéki régiókban is erőteljes, ami egyértelműen jelzi a vidéki turisztikai desztinációk egyre szélesebb körű népszerűségét – közölte az adatokra reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az NGM hozzáteszi: az ország teljes szálláshelyforgalmának közel 58 százalékát, azaz 2 millió éjszakát vidéken regisztráltak. A fővároson kívül eltöltött vendégéjszakák 71 százaléka belföldi vendégekhez volt köthető, a legnépszerűbb turisztikai térség pedig októberben is a Balaton volt. A szálláshelyi forgalom közel 42 százaléka célozta Budapestet, a fővárosi vendégéjszakák száma közel 1,5 milliót ért el, ami 13,1 százalékkal bővült tavalyhoz képest. A nemzetközi vendégforgalom aránya Budapesten közel 87 százalékos volt, a külföldi vendégéjszakák száma a fővárosban megközelítette az 1,3 milliót, ami 15 százalékos növekedést jelent. Így elmondható, hogy
a nemzetközi turisták körében Budapest kiemelkedő népszerűségnek örvend.
Az utazás iránti aktív érdeklődésnek köszönhetően a szálláshelyek bevétele 91,5 milliárd forint volt, ami 21 százalékkal volt több, mint tavaly ilyenkor. Ebből több mint 47 milliárd forintot vidéken költöttek el a vendégek, ahol a bevételek 17,6 százalékkal haladták meg a tavaly októberit. A vendéglátóhelyeken összesen 166,2 milliárd forint bevétel keletkezett 2024 októberében, ami 10,4 százalékos növekedést jelent az előző év tizedik hónapjához képest.
A rendelkezésre álló adatok szerint 2024 első tíz hónapjában 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, ami 10,2 százalékos növekedésnek felel meg a 2023-as adatokhoz képest, míg a vendégéjszakák száma 5,3 százalékos növekedést produkálva megközelítette a 38,5 milliót.
Az adatok alapján megállapítható, hogy Magyarország turisztikai vonzereje októberben tovább erősödött. Az egyre hűvösebb időjárás ellenére az utazási kedv nem csökkent, sőt, a látogatók továbbra is jelentős számban keresik fel hazánkat. Egyre több család számára válik elérhetővé a kikapcsolódás lehetősége, akár hosszabb időszakra is. A turizmus folyamatos növekedése nemcsak a főváros, hanem a vidéki régiók iránti érdeklődést is fokozza, ami kedvező hatással van a helyi gazdaságra. A jelenlegi trendek azt mutatják, hogy Magyarország továbbra is erős desztinációnak számít a nemzetközi és belföldi utazók körében, és az ország turizmusának fejlődése stabil alapot biztosít a gazdasági növekedés számára
– mutatott rá az NGM.
A tárca emlékeztet: a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely jelentős mértékben járul hozzá a GDP növekedéséhez és mintegy 400 ezer család számára biztosít megélhetést. A kormány az ágazat teljesítményének további növelése érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat a vendéglátóhelyek fejlesztése, színvonaluk és versenyképességük fokozása érdekében.
(Borítókép: picture alliance / Getty Image)