Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn Brüsszelben jelentette ki, a vállalatok 77 százaléka úgy véli, hogy a szakképzett munkaerő hiánya korlátozza működésüket, míg 60 százalékuk szerint ez a beruházásokat is akadályozza. A miniszter szerint a szakképzett munkaerő hiányának kezelése a legfontosabb kihívás az európai munkaerőpiacon.
Nagy Márton a foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi tanács ülésére érkezett a belga fővárosba, ahol a tanácskozást megelőzően angol nyelven adott nyilatkozatot – írja az MTI.
A nemzetgazdasági miniszter rámutatott, hogy az európai munkaerőpiac jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe, azon belül is a szakképzett munkaerő hiányának a kezelése a legfontosabb kihívás.
Ezt bizonyítja, hogy a vállalatok 77 százaléka, azaz több mint háromnegyede úgy véli, hogy a szakképzett munkaerő hiánya korlátozza működésüket, míg 60 százalékuk szerint ez a beruházásokat is akadályozza.
A miniszterek irányadó vitát tartanak majd a 2025-ös európai szemeszter jövőbeli foglalkoztatási és szociálpolitikai prioritásairól.
Nagy Márton kiemelte: a brüsszeli tanácskozás egyik legfontosabb napirendi pontja a gyakornokokról szóló irányelv megfogalmazása volt.
A magyar elnökség e téren általános megközelítést akar elérni, ami mandátumot jelent az Európai Parlamenttel folytatandó tárgyalások megkezdéséhez.
A miniszter elmondta, hogy ehhez még nincs meg a minősített többség a tanácson belül, de egyre jobban közelítenek az álláspontok.
Kósa Ádám fogyatékosságügyi államtitkár a tanácskozásra érkezve elmondta, hogy napirenden van egy tanácsi következtetés elfogadása, amely a területi egyenlőtlenségekre, és ehhez kapcsolódóan a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférésre összpontosít.
Ez javítani fogja a társadalmi befogadást, és hozzájárul a szegénység elleni küzdelemhez
– mondta.
Ennek központjában a fogyatékossággal élő személyek társadalmi befogadásának a foglalkoztatás, észszerű alkalmazkodás és rehabilitáció révén történő előmozdítása áll.
„Magyarország elkötelezett a szociálpolitika területén, olyan megoldásokat vezetett be, amelyek segíthetnek a szegénység csökkentésében és a munkaerőpiaci helyzet javításában. Az én álláspontom, hogy munka van, minden van” – húzta alá az államtitkár.
(Borítókép: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyilatkozik a sajtónak az Európai Unió Foglalkoztatási Szociálpolitikai Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács ülése előtt Brüsszelben 2024. december 2-án. Fotó: Bodnár Boglárka / MTI)