Aggasztó léptékű drágulás tört be a globális kávépiacra. Az időjárási viszontagságok, a klímaváltozás és a növekvő kereslet is az árak folyamatos emelkedését idézi elő. Jarjabka Zoltán szegedi barista szerint hamarosan ezer forintot is fizethetünk egy csésze presszókávéért.
Mint írtuk, egyre nagyobb az aggodalom a kávé árának emelkedése miatt. A drágulás miatt felvetődött, hogy idővel akár luxuscikké is válhat a napindító ital. A globális kávépiacot jelenleg az időjárási viszontagságok, a klímaváltozás és a növekvő kereslet formálja, amelyek az árak folyamatos emelkedéséhez vezetnek.
Magyarországon a kávé árát a világpiaci drágulás mellett a forint árfolyama és a szállítási költségek is jelentősen befolyásolják.
Jarjabka Zoltán, egy szegedi kávéház vezetője a Délmagyarországnak beszélt arról, hogy Brazília a világ legnagyobb kávétermesztője, így ha ott valami történik, azt az egész világon megérzik.
A boltokban alig találni ezer forint alatt negyedkilós kiszerelésű kávét, de nem ritka, hogy 1500-1700 forintot kell fizetni érte. A kilónkénti ár a jobb minőségű tételeknél a 7 ezer forintot is elérheti. Jarjabka Zoltán szerint az áremelkedéshez hozzájárul a szélsőséges időjárás, a csökkenő termés, a növekvő kereslet és az Európai Unió importjának szigorítása is.
Az unió új előírása alapján a kereskedőknek bizonyítaniuk kell, hogy az EU-ba importált kávét nem erdőirtott földeken termesztették.
Jelenleg 650 forint egy csésze presszókávé, de hamarosan ezer forintot is fizethetünk érte.
Jarjabka Zoltán megjegyezte, hogy a kávé tőzsdén jegyzett ára a közelmúltban 47 éve nem látott csúcsra emelkedett. A kávé ára a tavalyi időszakhoz képest csaknem 20 százalékot emelkedett.
A kávé egyre inkább spekulatív eszközzé vált nemzetközi szinten, ami az árak szélsőséges ingadozásához vezetett – így összegezte az Indexnek Takács Péter, a Julius Meinl Magyarország igazgatója azt, hogy fél évszázados csúcsok dőlnek meg a kávépiacon.
A Financial Times szerint a tőzsdei mozgás hátterében a kávépörkölő kereskedők állnak – a kávébabot fogyasztásra feldolgozó kereskedelmi felvásárlók –, akik a várható hiány és a bizonytalanságok miatt az erdőirtott földek termesztését megtiltó új uniós jogszabály státuszával kapcsolatos bizonytalanság miatt igyekeztek biztosítani most a készleteket.