Gazdasági szükségállapotot hirdettek a Moldova területén működő, de nemzetközileg el nem ismert Dnyeszter Menti Köztársaságban (más néven: Transznisztria), miután az orosz–ukrán háború miatt nem biztosított a gázellátásuk. Hasonló problémákkal néz szembe Moldova is, ahol nemrég szintén menesztették az energiaügyi minisztert, és ahol a kormányfő szerint ugyancsak szükségállapot kihirdetésére készülnek.
A G4 Media román hírportál szerint Transznisztria kormányának Biztonsági Tanácsa pénteken döntött a gazdasági szükségállapot bevezetéséről, arra hivatkozva, hogy az ukrajnai gáztranzit leállása miatt fennakadások következhetnek be a gázellátásban.
A helyi sajtó idézte a régió de facto vezetőjét, Vagyim Krasznoszelszkijt, aki azt mondta: nem tudni, hogy a jövőben érkezik-e orosz gáz a Dnyeszter bal partjára, és megjegyezte, hogy fel kell készülniük „az események bármilyen alakulására”.
Az ügy hátterében az áll, hogy az orosz gáz Ukrajnán keresztül történő tranzitjára vonatkozó szerződés 2025. január 1-jén lejár, és az ukrán kormányzat jelezte, hogy nem fognak hosszabbítani. A G4 Media szerint jelenleg az ukrajnai tranziton keresztül naponta körülbelül 5,7 millió köbméternyi gáz érkezik a szakadár köztársaságba Oroszországból, vagyis jelentősen ki vannak téve az orosz gáznak.
Szergej Obolonyik, a szakadár köztársaság gazdasági minisztere kijelentette, hogy a gázellátás megszakadása esetén a Cuciurgan hőerőmű gázról szénre állna át. Ugyanakkor elmondása szerint ezzel csak 50 napig tudnák biztosítani „a humanitárius szükségleteket” a villamos energiára vonatkozóan.
Mindeközben a Reuters szerint csütörtökön Moldova miniszterelnöke, Dorin Recean is menesztette az ország gazdasági miniszterét, Victor Parlicovot amiatt, hogy a tárcavezető nem tudta megfelelően kezelni az energiaválságot. Ezenkívül lemondásra szólított fel két másik magas beosztású energetikai tisztviselőt is, és közölte:
arra fogja kérni a parlamentet, hogy vezessenek be energetikai szükségállapotot.
„A lemondások a válsághelyzet kijavításának első lépését jelentik. Teljes mértékben bíztam Parlicov miniszter úrban. De ő nem biztosította a gázvásárlást” – mondta Recean egy sajtótájékoztatón a döntésről, nem sokkal a Parlicovot elbocsátó elnöki rendelet megjelenése előtt.
Mint közölte, a kormány azt tervezi, hogy december 16-tól megelőző jelleggel lépne érvénybe a szükségállapot, ha a parlament is rábólint erre. „Az energetikai szükségállapotra azért van szükség, hogy legalább részben kezelni lehessen az energiaellátási zavarok kockázatait, és hogy a kormány bizonyos intézkedéseket rendelhessen el, beleértve az energiaexport korlátozását” – tette hozzá Dorin Recean.
A Reuters azt is megjegyezte, hogy egy 2022-es, a központi kormányzat és a szakadárok közti megállapodás értelmében jelenleg a Moldovába érkező összes orosz gázt a Dnyeszter Menti Köztársaságba szállítják, miközben az utóbbi években a moldáv kormányzat fix áron olcsó áramot vásárolhatott a szakadár köztársaságból (az orosz gázzal működő Cuciurgan hőerőműnek köszönhetően).
Dorin Recean arra biztatta az energiáért felelős moldáv állami szerveket, hogy készüljenek fel különböző forgatókönyvekre, többek között arra az esetre is,
ha a dnyeszteren túli erőműből egyáltalán nem érkezik több áram.
A moldáv kormány korábban azt közölte, hogy az Ukrajnán keresztül történő tranzit megszakítása „nagyon reális” forgatókönyv, és ha Kijev leállítja azt, akkor a gázt egy kerülőúton, a Török Áramlat vezetéken keresztül tudnák importálni. Ennek értelmében Törökországon, Bulgárián, majd Románián keresztül érkezhetne orosz gáz Moldovába.
Victor Parlicov – aki egyébként a múlt héten Oroszországban tárgyalt a gázellátásról a Gazprom gázipari óriáscég vezetőjével, többek közt az említett alternatív útvonalon történő szállításról – korábban azt mondta: tudja, hogy pozíciója ideiglenes, és hogy csak addig vezeti a minisztériumot, „amíg megbíznak benne”. Csütörtöki elbocsátásáról percekkel a miniszterelnök felszólalása előtt értesítették, bár ő már előre látta távozását.
Nem vagyok áldozat. Nekem most rengeteg szabadidőm lesz, míg mások stressznek lesznek kitéve
– mondta a menesztése után tartott sajtótájékoztatón Parlicov. Azt is megjegyezte, hogy szerinte a gáz jelentőségét túlértékelik Moldovában az elektromos áramhoz képest, és közölte, hogy „nem akar botrányt csinálni” a menesztéséből.
Victor Parlicovon kívül a moldáv kormányfő lemondásra szólította fel Victor Binzarit, az Energocom állami energetikai vállalat vezetőjét és Sergiu Tofilát, a Moldovagaz energetikai vállalat felügyelőbizottságának tagját is, amiért nem vásároltak és tároltak elegendő mennyiségű gázt kedvező áron.
Mindeközben Moldova délnyugati szomszédjánál, Romániában is áll a bál, ott pénteken egy orosz beavatkozás miatt megsemmisítették az elnökválasztás első fordulójának eredményét.
Az ukrajnai háború fejleményeit pénteken is percről percre követjük ebben a cikkünkben.
(Borítókép: Dorin Recean 2024. szeptember 27-én. Fotó: Mike Segar / Reuters)