Index Vakbarát Hírportál

Az Energiaügyi Minisztérium közölte az adatokat, rekordévet zárhatunk

2024. december 8., vasárnap 13:08

Tizenkétszeres kapacitásnövekedésről számolt be az Energiaügyi Minisztérium (EM) a hazai ipari naperőműveknél az öt évvel ezelőtti állapotokhoz képest, az elmúlt két év alatt pedig duplájára nőtt ezek teljesítménye. Közlésük szerint a kiserőművekkel együtt már meghaladta Magyarország a Nemzeti Energia- és Klímaterv alapján 2030-ra kitűzött, 6000 megawatt összes napenergia-kapacitást, így az új cél már a 12 gigawatt.

Az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán közölte, hogy a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) novemberi kimutatása szerinti 4030 megawatt tizenkétszeres kapacitásnövekedést jelent a 2018-as év végi állapothoz képest. Az ipari zöldáramtermelők 2022-ben lépték túl a kétezres, tavaly pedig a háromezres mérföldkövet, negyedórás termelési csúcsukat pedig idén augusztusban produkálták 3346 megawattal.

Hozzátették, az 50 kilowatt feletti naperőművek összteljesítménye a tavalyi rekordévben a valaha volt legnagyobb mértékben, összesen 776,8 megawattal bővült. Az idei év első tizenegy hónapjának gyarapodási mutatója pedig már 728,5 megawatt, 

így nem zárható ki az eddigi legjobb éves adat túlszárnyalása sem.

Kiemelték, hogy a saját célra termelő erőművekkel együtt az ipari méretű létesítmények beépített teljesítménye 4758 megawattra rúg. A termetesebb napelemes rendszerek 2024-ben a háztartási méretű kiserőművek nélkül is felülmúlták már az 1 gigawattos bővülést.

Magyarország a 2030-ra megcélzott 6000 megawatt összes napenergia-kapacitást hat évvel korábban érte el, és mostanra már több mint ötödével meg is haladta azt. Ezért az Energiaügyi Minisztérium a következő évtized elejére 12 ezer megawattos új vállalást rögzített a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervben.

A minisztérium közlése szerint Magyarország élenjáró szerepre tör a zöldenergia termelésében és tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben is. A napelemek rohamos terjedése erősíti az energiaszuverenitást, előmozdítja a klímatörekvések valóra váltását – idézi az MTI. A fosszilis alapú energiatermelés 2023-ban 18 százalékkal szorult vissza, eközben a megújulóké másfélszeresére nőtt.

Rovatok