Novemberben jelentősen lassult a lakáspiaci drágulás havi üteme a kereslet megpihenésének köszönhetően. Éves szinten viszont még mindig 10 százalék feletti az áremelkedés az ingatlan.com lakásárindexe szerint. Budapesten októberhez képest 1,6, éves összevetésben pedig 13 százalékkal nőtt a lakóingatlanok ára – összegezte az ingatlan.com. Közben a kormány új, lakásfejlesztési tőkeprogramot dolgoz ki.
Ismét változott a lakásárak dinamikája az idei évben – olvasható az ingatlan.com legfrissebb elemzésében. Novemberben 0,1 százalékra lassult az országos lakásdrágulás havi üteme az októberi 2,8 százalékos tempóról. Éves szinten 10,2 százalékos áremelkedés történt novemberben, ami lényegében megegyezik az egy hónappal korábbi 10,1 százalékkal.
Az ingatlan.com lakásárindexe szerint novemberben jelentősen lassult a lakáspiaci drágulás havi üteme a kereslet megpihenésének köszönhetően. Éves szinten viszont még mindig 10 százalék feletti áremelkedés tapasztalható.
A lakáspiaci kereslet pihenőt fújt novemberben, aminek köszönhetően az év végére visszafogottabbá vált a drágulás üteme is. A budapesti lakáspiacot még hajtja a lendület, mivel az eladó lakóingatlanok ára 1,6 százalékkal nőtt egy hónap alatt, éves összevetésben pedig 13 százalékkal került feljebb. Az MNB novemberi lakáspiaci jelentésében is hasonló tempót mutat a fővárosi drágulás
– értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Szerinte összességében a lakásdrágulás motorja, hogy az idén a tavalyihoz képest éledező kereslet folyamatosan felszívja a kínálatot a piacról, ami az árakat is hajtja felfelé.
A drágulás lassulását jelzi, hogy Budapesten és Pest vármegyén kívül sehol sem emelkedtek a lakásárak, ugyanakkor Nyugat- és Dél-Dunántúlon, valamint a Szegedet is magában foglaló dél-alföldi régióban 1 százalékos árcsökkenés is történt az előző hónaphoz képest. Az új lakások drágulását középtávon visszafoghatja a kínálat bővülése, amelyhez hozzájárulhat a márciustól induló állami lakásépítési program.
Ahogy azt korábban megírtuk, kétszázmilliárd forintos bejelentést tett a kormány, így indul a lakásfejlesztési program. „Az újlakás-építések növekedését szeretnénk most elősegíteni, ez a kormány részéről egy reakció a piaci folyamatokra” – jelentette be a nemzetgazdasági miniszter hétfőn.
Nagy Márton szerint jelenleg árnövelő hatások láthatóak a lakáspiacon, a lakásfejlesztési tőkeprogram ezt a lakáspiaci inflációt szeretné ellensúlyozni. A programnak köszönhetően több mint 200 milliárd forint állami forrás áramolhat az ingatlanpiacra, így óvatos becslések szerint 800 milliárd forint mozdulhat meg összesen a szektorban.
A kormány a lakáskínálati oldalon keresztül is segíti az otthonteremtést, ezért új, lakásfejlesztési tőkeprogram indul, aminek keretében hazai ingatlanalapokon keresztül alaponként akár 30 milliárd forintnyi forráshoz juthatnak az ingatlanpiaci szereplők akár nyilvános, akár zárt körű alapok esetén.
A programnak köszönhetően több mint 200 milliárd forint állami forrás áramolhat az ingatlanpiacra, így óvatos becslések szerint 800 milliárd forint mozdulhat meg összesen a szektorban
– jelezte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), és korábban már azt is lehetett tudni, hogy a tőkealapokban az állami forrás részaránya legfeljebb 70 százalékot érhet el.
Az állami befektetés 100 százalékának megfelelő összeget magyarországi fejlesztésre kell fordítani, amelynek 60 százaléka a következő három célra használható fel:
Mivel nem épülnek megfelelő ütemben új lakások, az árak természetesen felfelé mennek. Ezért 25 ezer új lakás építését tűzte ki a kormány.