Szünetel az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken, a probléma pontos oka egyelőre ismeretlen. A Mol közlése szerint az áramlás néhány napon belül újraindulhat, a fennakadás nem veszélyezteti a régió ellátásbiztonságát. A leállás oka nem katonai cselekményekre vezethető vissza, valószínűleg műszaki eredetű a probléma.
Csütörtök óta szünetel az orosz és kazah olaj áramlása Magyarországra, Szlovákiába, Csehországba és Németországba a Barátság-vezetéken keresztül. A leállás oka egy orosz szivattyúállomás műszaki problémája – közölte az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva a Reuters, amit a Portfolió összegzett.
A Mol Csoport arról tájékoztatta az Indexet, hogy információik szerint pár napon belül újraindulhat a szállítás. A leállás nem befolyásolja a régió ellátásbiztonságát:
a Mol Csoport finomítói teljes kapacitással gyártják az üzemanyagot, partnereink és kiskereskedelmi hálózatunk ellátása zavartalan, az érintett országokban pedig elegendő, a nemzetközi előírásoknak megfelelő mennyiségű stratégiai tartalék áll rendelkezésre.
A Barátság kőolajvezeték napi 2 millió hordó szállítására is alkalmas, de a leállás előtt a csővezeték napi 300 ezer hordó olajat szállított. A szankciók következtében ez az utolsó jelentős összeköttetés az orosz olajmezők és az európai finomítók között.
A Reuters szerint a Transneft, a Barátság orosz üzemeltetője problémát észlelt az oroszországi Brjanszk régióban lévő Unecha szivattyútelepen – nagyjából 70 kilométerre a belarusz határtól. A probléma pontos oka azonban egyelőre ismeretlen.
A probléma megoldásának időtartamáról a Reutersnek eltérő információik vannak:
Az Orlen Unipetrol cseh finomító szóvivője azt nyilatkozta: „A Barátság-vezetéken keresztül történő nyersolajellátás jelenleg zavartalan.” Végezetül azt is fontos kiemelni, hogy a december 11-én elkövetett ukrán támadás nem befolyásolta a Barátság olajvezetéken keresztül történő olajellátást.