Részvényátruházási szerződést írt alá, és megszerezte a Rotors & Cams Zrt. 31 százalékos részvénycsomagját a 4iG pénteken, ezzel többségi tulajdont és irányítási jogot szerzett a Rotors & Cams fölött – tette közzé a 4iG Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
A közzétett tájékoztatás szerint a Rotors & Cams a legkorszerűbb technológiai megoldások integrálásával egyedi, optimalizált multirotoros, merevszárnyú és hibrid drónrendszerek fejlesztését, gyártását, valamint drónrendszerek alkalmazását kínálja partnerei számára.
A társaság főként a térképészet és térinformatika, az ipari diagnosztika, a katasztrófaelhárítás, a mezőgazdaság és környezetvédelem területén nyújt kiegészítő szolgáltatásokat.
A tulajdonszerzéssel a 4iG célja, hogy irányítást szerezzen a Rotors & Cams felett, ezzel is biztosítva a még hatékonyabb működést az UAV-eszközök (vagyis a pilóta nélküli repülő eszközök) informatikai és K+F központú fejlesztésében, a távérzékelési adatok mesterséges intelligenciával való adatfeldolgozásában, az ipari 4.0 megoldások és az informatikai képalkotás különböző területein.
Az irányításszerzés a 4iG transzformációs programjának része. Lehetőséget teremt arra, hogy a 4iG űr- és védelmi portfóliójába integrálja a Rotors & Cams vállalatot egy következő lépésben, a 4iG Űr és Védelmi Zrt. alá szervezve – közölték.
A 4iG minden tevékenyégét, ami az űr-és védelmi ipart jelentette, centralizáltuk egy holdingba – mondta korábban az Indexnek Sárhegyi István, a 4iG Space and Technology vezérigazgatója. Így jött létre az ország első magánkézben lévő nagyvállalata az űr- és védelmi ipar területén.
Az Indexnek már bemutatták a régiónk legnagyobb magánkezdeményezésben megvalósuló műholdprogramját. A 4iG alatt működő űripari és védelmi vállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. által megvalósításra kerülő HUSAT Program célkitűzése egy geostacionárius műhold, illetve összesen nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig.
A HUSAT NÉVRE KERESZTELT PROGRAM AZ ELSŐ MAGÁNKEZDEMÉNYEZÉSBEN ÉS -FINANSZÍROZÁSBAN MEGVALÓSULÓ MŰHOLDPROGRAM MAGYARORSZÁGON ÉS A KELET-KÖZÉP-EURÓPAI RÉGIÓBAN.
A program keretében a 4iG Űr- és Védelmi Zrt. egy geostacionárius pályán keringő (HUGEO), valamint további nyolc (6+2) alacsony Föld körüli pályán keringő (HULEO) műholdat tervez 2032-ig felbocsátani, pályára állítani és üzemeltetni.
Illetve ahogy arról korábban szintén beszámoltunk „a magyar műholdgyártási képesség nemcsak gazdasági és biztonsági, hanem szuverenitási kérdés is egyben” – mondta május elején Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor a 4iG Csoport, valamint a cégcsoporthoz tartozó REMRED a Fejér vármegyei Martonvásáron letette Magyarország első űripari gyártóközpontjának alapkövét.
A REMTECH gyártásra, összeszerelésre, integrációra és tesztelésre is alkalmas gyáregysége Európában egyedülálló moduláris technológiával, maximum négyszáz kilogramm tömegű műholdak gyártását, összeszerelését és tesztelését végzi majd. A 4000 négyzetméteres technológiai központban 1500 négyzetméteres speciális laboratóriumot hoznak létre, amely ISO 8 és ISO 5 minősítésű tisztatér-technológiával rendelkezik. De ez még csak a kezdet.