Az új lomtalanítási rendszer részleteit ismertette a MOHU az Energiaügyi Minisztériummal. A tervezet szerint a budapestiek nem a lakóépületek elé helyeznék ki a lomhulladékokat, hanem az egyes kerületekben kialakított gyűjtőpontokon adhatnák le őket. A részletek kidolgozását 2025-ben folytatják.
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. és a MOHU Budapest Zrt. képviselői december 20-án mutatták be az Energiaügyi Minisztériumnak a fővárosban jövőre bevezetni javasolt, úgynevezett gyűjtőpontos lomtalanítási koncepciót – jelezte közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
Mint írták, a kormány célja, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, és a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra. A MOHU a lomtalanítási koncepció kidolgozását és megvalósítását vállalta a hulladékgazdálkodási koncessziós beszerzési eljárás keretében.
A társaság tervezete szerint a fővárosi lakosok – az eddigiekkel ellentétben – nem a lakóépületük elé történő kihelyezéssel, hanem az egyes kerületekben kifejezetten ezen céllal, ideiglenes jelleggel kialakított úgynevezett gyűjtőpontokon adhatják le a háztartásokban felhalmozott lomhulladékokat.
A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. elkülönítve, hulladékáramonként juttathatná el a hulladékhasznosítókhoz a gyűjtőpontokon összegyűlt darabokat. Az új lomtalanítási rendszerrel megvalósulhat a veszélyes hulladékok rendezett körülmények között történő elkülönített gyűjtése és előírásszerű kezelése.
A lomhulladékok anyagában hasznosítható része nem kerül a hulladéklerakókba, ami hozzájárul az európai unió által előírt hulladékgazdálkodási célértékek teljesítéséhez
– hangsúlyozták a közleményben. A felek megállapodtak abban, hogy a jövő évi lomtalanítási modell részleteiről 2025. január első felében közösen határoznak.
Mint írtuk, hétfőn a budapesti városfejlesztési bizottság ülésén egyeztettek az új fővárosi lomtalanítási rendszerről, melyet a képviselők többsége vitatott, mivel nem tartják biztosítottnak, hogy a gyűjtőpontok megfelelően veszik át a korábbi szisztéma szerepét, valamint a lakosság alkalmazkodását is kétségbe vonták. 2025-től meghatározott helyszíneken kialakított gyűjtőpontokra vihetné a lakosság háztartási hulladékát, és csak a szociálisan rászorulókhoz mennének ki a szemétszállítók.
Nemrég Pethő Zsolt, a MOHU vezérigazgatója az Indexnek adott interjújában elmondta, hogy az új lomtalanítási rendszer célja, hogy tisztább és jobb megoldást találjanak. Budapesten mintegy 150 helyszínen tervezik gyűjtőpontok kialakítását, kerületenként akár 10-12 darabot, mivel a régi rendszer elavult. Pethő Zsolt szerint „meg kell tanulnunk használni az új rendszert, mert különben térdig fogunk járni a szemétben”.