A magyar kormány nem teljesítette az uniós források felhasználására vonatkozó követelményeket, így az Európai Bizottság szóvivőjének kijelentése szerint elveszíti az 1,04 milliárd eurós első részletet. Magyarország a Nemzeti Újjáépítési Terv forrásaihoz való hozzáférést is elvesztette, így nehéz pénzügyi helyzetbe került. Magyarország jelenleg az egyetlen uniós ország, amely nem részesülhet az európai gazdaságélénkítési tervből származó forrásokból.
Magyarország 1,04 milliárd euró uniós forrástól esik el a feltételességi mechanizmus keretében. Ez az első ilyen eset az EU történetében – erősítette meg Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője a PAP lengyel hírügynökségnek adott interjújában, amit a Wiadomosci szemlézett. Mint írják, a „pénzeszközök a magyar kormány tétlensége miatt vesznek el visszavonhatatlanul” – szúrta ki a 444.hu.
A pénzeszközök elvesztéséről szóló döntés oka, hogy Magyarország nem tette meg az EU Tanács által 2022 decemberében előírt intézkedéseket.
A magyar kormány nem biztosította az uniós források elköltésének átláthatóságát, különösen a közbeszerzések terén, és nem vezetett be korrupcióellenes mechanizmusokat.
Az EU Tanácsa 6,3 milliárd eurót, Magyarország kohéziós politikai keretének 55 százalékát függesztette fel.
Ezek a források a 2022-es kötelezettségvállalásoknak felelnek meg, és nem lesznek behajthatók. A magyar kormány nem teljesítette az uniós források felhasználására vonatkozó követelményeket, így elveszíti az 1,04 milliárd eurós első részletet.
Mint írják, a Budapesttel szemben életbe léptetett feltételességi mechanizmus az EU pénzügyi érdekeinek védelmét szolgálja. Magyarország a Nemzeti Újjáépítési Terv forrásaihoz való hozzáférést is elvesztette, így nehéz pénzügyi helyzetbe került.
A fentebb lévő kijelentéssel kapcsolatban az Index kereste a Pénzügyminisztériumot. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Magyarország további forrásokat veszíthet, ha nem hajtja végre a javasolt korrekciós intézkedéseket. 2025 végén újabb 1,1 milliárd eurós részlet elvesztését kockáztatja. Brüsszel Orbán Viktor miniszterelnök kormányát teszi felelőssé a kialakult helyzetért.
Magyarország jelenleg az egyetlen uniós ország, amely nem részesülhet az európai gazdaságélénkítési tervből származó forrásokból. Magyarország NIP-je több mint 10 milliárd euró értékű, amelyből 6,5 milliárd euró támogatás, 3,9 milliárd euró pedig hitel.
Mint korábban írtuk, Magyarországra június óta nem érkeztek uniós pénzek, és a jelek szerint a közeljövőben sem fog felgyorsulni a folyamat.
A Magyar Helsinki Bizottság ezzel összefüggésben december elején közölte, hogy: „A kormány továbbra sem teljesíti az uniós forrásokhoz való hozzáférés feltételeinek jelentős részét. Nem tett megfelelő lépéseket az Európai Bizottság és a tagállamok által azonosított jogállamisági és emberi jogi aggályok teljes körű kezelése érdekében.”
A 27 ún. »szupermérföldkőből« 10 máig nem teljesült. Mielőbb érdemi intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy az ország és polgárai hozzáférhessenek az uniós forrásokhoz
– írták.
Mint ismertették, a feltételességi mechanizmusra vonatkozóan az év végén lesz esedékes egy újabb uniós döntés, és erre való tekintettel öt civil szervezet – az Amnesty International Magyarország, a K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transparency International Magyarország – átfogó értékelést készített a kormány eddigi intézkedéseiről.
Ennek a vizsgálatnak az eredménye lett az, hogy az Európai Bizottság által előírt 27 szupermérföldkőből (amelyek mindegyikét el kellett volna érni legkésőbb 2023 első negyedévére)
„Ha azonban a további mérföldköveket és általánosságban a feltételességi mechanizmus keretében és az Alapjogi Chartának való megfelelés érdekében szükséges intézkedéseket is megvizsgáljuk, a kép még borúsabb. Igaz ugyan, hogy a magyar kormány tett bizonyos jogalkotási és adminisztratív lépéseket az uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében, de a reformok végrehajtása elmarad a várakozásoktól, azok nem megfelelő ütemben zajlanak, és a kormány elkötelezettsége legalábbis kétséges” – fűzték még hozzá a közleményben.