Index Vakbarát Hírportál

Hamarosan nyílnak az állami pénzcsapok, milliókat lehet felhasználni

2024. december 31., kedd 06:22

2025. január 1-én indul a vidéki otthonfelújítási támogatás, amelynek keretében 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe ugyanekkora önrész mellett, ami viszont akár kedvezményes hitelből is előteremthető. A támogatás lényegében bármilyen felújítási munkára fordítható, és ezúttal nem csak a lakóépület korszerűsítésében érdemes gondolkodni, hiszen a pénzt a melléképületekre, vagy akár a kerti térburkolatok felújítására is költhetik az igénybe vevők.

Pénzbőségre számíthatnak januártól mindazok, akik lakásfelújításban, korszerűsítésben gondolkodnak. A megnyíló állami pénzcsapok közül a vidéki otthonfelújítási támogatás több nagy volumenű munkára is elegendő lehet. A támogatás keretében 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehet számlák ellenében lehívni, ha az igénylő ezt további 3 millió forint önerővel kiegészítve összesen legalább 6 millió forint értékű munkát végeztet el – hívta fel a figyelmet Juhász Attila, az Újház Zrt., valamint az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke.

A vidéki otthonfelújítási támogatás 5000 fő alatti településeken vehető igénybe lényegében minden házi vagy ház körüli felújításra, ideértve a tetőcserétől a szigetelésen át a fűtéskorszerűsítésen keresztül a napelem-telepítés, és nemcsak a fő-, hanem a melléképületek felújításában is lehet gondolkodni. Az igénybevételhez nem kell házasnak lenni, elegendő, ha az igénylők együttesen 50 százalékos tulajdonnal rendelkeznek az érintett ingatlanban, de helyben kell lakni, legalább egy 25 év alatti gyermeket kell nevelni; egyéves tb-jogviszonnyal kell rendelkezni, és feltétel az is, hogy az igénylőnek ne legyen köztartozása.

Az Újház több mint 5 ezer, pályázati tanácsadásra jelentkező ügyfele megkérdezésével végzett felmérést arról, hogy az emberek milyen munkákat terveznek elvégezni a ház körül, és azokra elegendő-e biztosított 3+3 millió forintos forrás. A pályázni kívánó válaszadók 58 százaléka gondolkodik nyílászárócserében, 57 százalék kívánja az épület külső homlokzatát leszigetelni, 48 százalék gondolkodik a fűtési rendszer korszerűsítésében. Az energiahatékonyság mellett sokan (51 százalék) gondolkodnak tető- és burkolat- (42 százalék) felújításban, ideértve a ház körüli burkolatok (gépkocsibeálló, járda, terasz) felújítását is.

Az építőanyag-kereskedő vállalat saját alapanyagköltségeit vette figyelembe a költségbecsléshez, valamint néhány építőipari szakembert is megkérdezett a szakmunkák 2025. eleji munkadíjairól.

A példa kedvéért egy 100 négyzetméter alapterületű vidéki »kádárkocka« típusú épületet vettek alapul, amelyből nagyságrendileg 800 ezer található Magyarországon. Az alábbi árak becslések, amelyek az épület jelenlegi állapotától, a felhasznált anyagok minőségétől és mennyiségétől, valamint a megrendelői igények függvényében nagymértékben változhatnak.

Tetőcsere, tetőfelújítás

A becslés szerint a 100 négyzetméter alapterületű családi ház tetőfelújításának költsége 4–6,5 millió forint között mozog, azaz a legtöbb esetben belefér a maximálisan kihasznált 6 millió forintos támogatási keretbe. Ebből az anyagköltség 2–3, a munkadíj 2–3,5 millió forint lehet.

Az árbecslés szélsőértékei közötti legnagyobb különbséget az okozza, hogy a fa tartószerkezetet teljes egészében ki kell-e cserélni, vagy elegendő újralécezni a meglévő gerendákat. Emellett sok múlik a tetőfedőanyag anyagán és típusán, a szükséges kiegészítők (tetőfóliák, bádogos termékek, ereszcsatornák) mennyiségén és minőségén, valamint azon is, hogy a látszó ereszaljat el akarjuk-e látni lambériaburkolattal.

Nem meglepő, hogy sokan várták ezt a lehetőséget, hiszen a 2021–2022-ben futott otthonfelújítási program óta nem volt olyan pályázat, amely ezt a munkát támogatta volna, ugyanakkor nagyon sok családi ház szorul tetőfelújításra. Egy rossz állapotú tető nem nyújt megfelelő védelmet az eső-, hó- és a szélterhelés ellen, így a beázások szerkezeti károkat okozhatnak. A tetőszerkezet idővel elhasználódik, a faanyagok elkorhadhatnak, a cserép vagy a palatető megrepedhet, így egy időben történő tetőfelújítás növeli az épület élettartamát. Az új tető javítja az épület külső megjelenését és növeli annak értékét

– mutatott rá az építőipari szakember.

Homlokzati hőszigetelő rendszer

A 100 négyzetméter alapterületű családi ház homlokzati szigetelése 2,7 és 4,3 millió forint között mozog, amiből az anyagköltség 1,2–2, a munkadíj 1,5–2,3 millió forint lehet.

„Ennél a családiházméretnél lábazattal együtt jellemzően 150 négyzetméter falfelülettel lehet számolni. A példa kedvéért 15 centiméteres EPS szigetelőanyaggal, élvédővel és lábazati sínekkel ellátva, ablakkávák kialakításával, színes műgyantás vékonyvakolattal, lábazati XPS szigetelőanyaggal és műgyantás lábazati vakolattal, egyéb apró javításokkal (pl. lámpák, kapcsolók kiemelésével) kalkuláltunk” – mondta az Újház elnöke. A végleges árak közötti eltérésben nagy szerepet játszik, hogy a munkához fel kell-e állványozni az épületet. Emellett sok múlik azon, hogy beépítenek-e előregyártott külső ablakpárkányokat, illetve meglepő módon azon is, milyen színt választunk: az erősebb színek a nagyobb pigmenttartalom miatt drágábbak.

Egy családi házon ezzel a felújítási formával érhető el a legnagyobb energiamegtakarítás. Egy jó homlokzati szigeteléssel ellátott épület nemcsak a téli fűtésienergia-költségek miatt fontos, hanem az egyre melegebb nyarak miatt is, hiszen így akár teljes egészében el lehet hagyni a légkondicionáló berendezést, vagy jelentősen csökkenteni annak használati idejét. Az esztétikai megújulás mellett az is nagy előnye, hogy kiküszöbölhető a belső falfelületeken a hőhidak kialakulása, amely a páralecsapódásnak és ezen keresztül a penészesedésnek is melegágya lehet, így a komfortjavulás mellett jótékony egészségügyi hatása is lesz a szigetelésnek

– hangsúlyozta Juhász Attila.

Homlokzati nyílászárók cseréje

„Egy átlagos kádárkocka típusú 100 négyzetméteres családi ház esetében jellemzően 1 bejárati ajtóval és 8 átlagos méretű homlokzati nyílászáróval kalkulálhatunk, a példa miatt a legjellemzőbb 3 rétegű üvegezéssel ellátott fehér műanyag szerkezetekkel számoltunk” – mondta Juhász Attila. Így kalkulálva az összes költség 1,2–2,5 millió forintra jön ki, amiből az anyagköltség 1–2 millió, a munkadíj pedig 200 és 500 ezer forint között mozoghat. Kétségtelenül itt a legnagyobb az anyagköltségek szóródása, mert az új nyílászáró árában nagy eltéréseket okozhat a profil anyaga, márkája és minősége, a vasalat típusa, az ablakok mérete, de még a profilok színe is, a költségeket pedig jelentősen növelheti, ha külső redőnyt vagy szúnyoghálót is be akarunk építeni.

Az elavult nyílászárók nem biztosítanak megfelelő hőszigetelést, ami jelentős energiaveszteséget okoz. Az épületből szökő hő miatt télen növekednek a fűtési költségek, míg nyáron a klímaberendezés használata válik költségesebbé. Az új homlokzati nyílászárók, háromrétegű üvegezéssel és többrétegű profilokkal, minimalizálják a hőveszteséget, ami 10–15 százalékkal csökkenti az épület energiaigényét

jelezte az ÉVOSZ tagozati elnöke.

Kerti térkőburkolat kialakítása

Az építőanyag-kereskedő egy 50 négyzetméteres beton térburkolati rendszer anyag- és munkadíjköltségét vizsgálta meg, földmunkával, ágyazóréteggel, szegélykő-beépítéssel, ami alkalmas lehet akár gépkocsibeállónak, akár kerti szaletli és sütögető elhelyezésére. Az összes költség így számolva 1–1,8 millió forint, amiből az anyagköltség 600 ezer–1 millió forint, a munkadíj pedig 400 és 800 ezer forint között mozoghat.

Az anyagköltségeket leginkább az alapanyag típusa befolyásolja. Nem mindegy, hogy betonból vagy természetes alapanyagból, például gránitból vagy bazaltból készül, utóbbiak jóval drágábbak. Fontos szempont a felületkialakítás, valamint a térkövek vastagsága is, és az egyedi színű vagy mintázott térkövek is jellemzően többe kerülnek, mint az egyszerűbb egyszínű változatok. „Térkövezésnél típushiba, hogy a vásárlók a térkövek árára koncentrálnak, holott ez általában a teljes bekerülési költség nagyjából negyede, lényegesen nagyobb tétel az ágyazóréteg (kavics, homok, zúzott kő, beton hordozóréteg) anyag és munkadíj költsége, valamint a burkolatot megtartó szegélyek kialakítása” – mutat rá Juhász Attila.

Egy jól megtervezett térburkolat vagy járda biztosítja a kényelmes és biztonságos közlekedést az otthon körül, különösen esős, havas időben, amikor a földfelszín csúszóssá vagy sárossá válhat, továbbá segít az esővíz megfelelő elvezetésében, csökkentve a talajeróziót és a ház körüli vízgyűjtő területek kialakulását, továbbá – mértékkel alkalmazva – növeli a telek esztétikai értékét

– tette hozzá.

Érdemes élni a támogatással

A becslésből kiderül, hogy a támogatási keretből szinte minden sokak által fontosnak tartott munka elvégezhető, sőt akár egyszerre több is megvalósítható.

A jelzett árak azonban tájékoztató jellegűek. A munkadíjak nagyban függnek az érintett település lokációjától, a fővárosi agglomerációban például jellemzően magasabbak, mint a kisebb gazdasági erővel bíró régiókban.

Az építőanyagoknál sokat számítanak a logisztikai költségek, a szállítási, daruzási, csomagolási díjak, valamint a raklapdíjak is, ezért nem érdemes kis árkülönbségért messzire menni, célszerű mindent maximum 50 kilométeres körzeten belül beszerezni. A családi házak felújítása előtt ne felejtsék el betervezni a bontási és hulladékelszállítási költséget, ezzel is érdemes kalkulálni.

„A nem megfelelő építőipari szakember kiválasztása sok bosszúságot okozhat a felújítási munkák során. Az ismeretség jó dolog, de nem garancia semmire, célszerű távolabbi ismerősöket és barátokat is kifaggatni a tapasztalatokról, és érdemes referenciákat kérni az építőanyag-kereskedőktől is” – hangsúlyozta a szakember, aki szerint érdemes élni a vidéki otthonfelújítási támogatás lehetőségével, mert

az állami támogatás lehívásával együtt az ingatlan értéknövekedése, illetve a rezsiköltségek csökkenése lényegében azonnal megtérülő beruházássá teszi a szükséges önrészt akkor is, ha azt a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes hitelből teremtjük elő.

(Borítókép: Fokusiert / Getty Images)

Rovatok