A kormány tavaly augusztusban úgy döntött, hogy megemeli a bankok tranzakciós illetékét, de nem engedte, hogy ezt a pénzintézetek december végéig átterheljék az ügyfelekre. Azonban itt a január, és a díjemelési stop lejárt, a bankok pedig már arról is döntöttek, mennyivel emelik a költségeinket. Egyes pénzintézetek januártól, mások februártól élesítik a változásokat, amelyeket részletesen összegyűjtöttük.
Mint korábban bemutattuk, a díjemelésre azért kerül sor, mert a kormány 2024. augusztus 1-től megemelte a szinte minden gyakori pénzügyi műveletet terhelő tranzakciós illetéket.
A kormány ugyanakkor kikötötte, hogy december végéig ezt a díjemelést a bankok nem terhelhetik át a lakossági ügyfelekre, és megtiltotta a kedvezmények eltörlését is.
Az állami elvonásokat tehát a bankoknak kell fizetniük, de januártól nincs megtiltva, hogy áthárítsák azt az ügyfelekre. Ezzel a lehetőséggel pedig élnek is, ám különböző időpontokra időzítik az emeléseket:
Emlékezetes, hogy nem minden bank fogadta jól az illetékemelést, az OTP vezérigazgató-helyettese, Bencsik László az Indexnek úgy fogalmazott, hogy „ez a [kormányzati] lépés olyan, mintha a Revolut találta volna ki”. Ezalatt arra gondolt, hogy szerinte a fintech cég nincs rákényszerülve, hogy áthárítsa ügyfeleire a megemelt illetéket, szemben a hagyományos bankokkal, amelyek így versenyhátrányba kerülhetnek.
Elsőként az OTP Bank élesítette az új díjszámítást 2025. január 1-jével. A hitelintézet jelentősen megemelte az átutalási költségeket: bankon belül 0,3 százalékról 0,45 százalékra, bankon kívül pedig 0,35 százalékról 0,5 százalékra nő a tranzakciós díj.
A legnagyobb változás a maximális díjaknál látható: egy bankon kívüli átutalásnál az eddigi 14 522 forint helyett akár 25 ezer forintot is elkérhetnek januártól.
Ezt a maximumszintet persze jellemzően a nagyobb, több millió forintos utalásokkal érhetjük el.
Ehhez érdemes hozzátenni, hogy az ingyenes készpénzfelvételi keret minden hazai bankra, így az OTP-re is vonatkozik, ennek értelmében havi 150 ezer forint készpénzt vehetünk fel díjmentesen, legfeljebb két részletben, amihez bármelyik belföldi ATM-et használhatjuk, illetve ezt 2024 áprilisától a postákra is kiterjesztették.
Az ingyenes keret lejártával 100 ezer forint készpénz felvétele a következőképp alakul:
Az OTP-nél a Bázis számla (amely a legnépszerűbb) számlavezetési díjai nem változnak. Az ügyfél bankkártyás vásárlás után nem fizet tranzakciós díjat, viszont utalások után igen, ám az elektronikus átutalásnál ez kedvezmények igénybevételével nullázható.
A díjemelésekkel kapcsolatban személyesen is volt alkalmunk kérdezni Bencsik Lászlót, a hitelintézet vezérigazgató-helyettesét, aki elárulta, hogy
havi 300 forinttal nő a bankolási költségük a tipikus OTP-ügyfeleknek.
Azonban a díjemelés tompítására a következő kedvezményeket biztosítják:
Bencsik László egy novemberi eleji sajtóeseményen a kormánynak odaszúrta, hogy pozitív a helyzet a hitelezés tekintetében. A harmadik negyedéves GDP-szám nem azért lett olyan gyenge, mert a bankok nem hiteleznek.
Év végi interjúnkban Barna Zsolt, az MBH Bank elnök-vezérigazgatója jelezte, elérték 2024-es céljukat, felzárkóztak a piacvezető OTP Bank mellé
Az, hogy felértünk a korábban a piacot domináló OTP mellé, versenyt gerjeszt, ami hozzájárul ahhoz, hogy olcsóbban lehessen bankolni Magyarországon. Mára valós verseny zajlik az ügyfelekért mind szolgáltatási, mind árazási oldalon, aminek köszönhetően jobb termékek születnek
– hangsúlyozta Barna Zsolt. A bank hirdetménye alapján a következő díjemelésekre számíthatunk január 31. után:
A jogszabályi keretek lakossági ügyfelek esetén az 50 ezer forint alatti utalásoknál lehetőséget adnak a díjmentességre, 50 ezer forint felett pedig csak az összeghatár feletti rész után kell megfizetni az illetéket.
Az MBH Bank a fentiek szerint alkalmazza a tranzakciós illetéknek megfelelő díjat, ezzel is ösztönözve a bankszámlahasználatot a készpénzforgalommal szemben.
Így 100 ezer forint átutalásánál a teljes pénzügyi tranzakciós illeték az emeléssel együtt összesen 225 forint lesz.
Havi több átutalásnál ezek az emelkedések érezhető mértékben összeadódnak, és akár jelentősen is megnövelhetik egy háztartás havi bankköltségét.
Az év végéhez közeledve a MagNet Bank, a Polgári Bank és a Wise által bejelentett változás alapján 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 ezer forinttal drágulnak az átutalások és a csoportos beszedések.
Ez másfélszeres díjnövekedést jelent a banki díj pénzügyi tranzakciós illetékre eső részére
– írja lapunknak küldött elemzésében a BiztosDöntés.hu.
Ez azt jelenti, hogy például százezer forint átutalása esetén százötven forinttal többet kell fizetni majd februártól az eddigi háromszáz forint helyett, összesen tehát már négyszázötven forintot, ami csak az illetéket jelenti. Ehhez még hozzájön a banki díj is
– magyarázza egy példával a pénzügyi blog. A készpénzfelvételnél még nagyobb arányú a banki díj illetékrészének emelkedése, 0,3 százalékponttal drágulnak ezek a tranzakciók, így a díjemelkedés hatása erőteljesebben érezhető lesz. Ezt is egy példával szemléltették:
Százezer forint készpénzfelvétele a bankszámláról háromszáz forinttal drágul, így összesen már kilencszáz forint lesz csak az állam által elvont díjrész a banki díjból. Ehhez hozzáadódik még a bank saját díjrésze is.
Ha egy átutalás konverzióval is együtt jár, azaz a számla devizanemétől eltérő devizanemben küld pénzt a számla tulajdonosa (például forintszámláról euró devizanemű SEPA-átutalást indít), akkor a MagNet Bank, a Polgári Bank és a Wise az új kiegészítő tranzakciós illetéket is áthárítja, amely 0,45 százalék, de legfeljebb 20 ezer forint.
Ezért ezek a tranzakciók 0,6 százalékponttal, összesen legfeljebb 30 ezer forinttal drágulnak a hazai bankoknál, a jelenlegi 0,3 százalék, legfeljebb 10 ezer forintról. Vagyis az állami elvonás megtriplázódik ezeknél az átutalásoknál, mértéke összesen 0,9 százalék, de legfeljebb 40 ezer forint lesz.
A nagyobb lakossági bankok közül utolsóként a Gránit Bank is bejelentette a pénzügyi tranzakciós illeték áthárítását az ügyfelekre. A bank még az emelés után is az egyik legkedvezőbb választás marad a hazai piacon.
A változások 2025. február 14-től lépnek életbe, amikortól az átutalások és csoportos beszedések tranzakciónként 0,15 százalékponttal drágulnak.
A Gránit Bank tehát csak a pénzügyi tranzakciós illetékemelést építette be díjaiba, ennél nagyobb emelést nem hajtott végre.
Ennek megfelelően 2025. február 14-től a Gránit Banknál az átutalások és a csoportos beszedések tranzakciónként 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 ezer forinttal drágulnak. A készpénzfelvételek alkalmával pedig 0,3 százalékpontos lesz a drágulás.
A Gránit Bank klasszikus díjcsomagjaiban – egy kivételével – még az emelés után sem drágább az elektronikus átutalás díja, mint maga a pénzügyi tranzakciós illeték.
„Egy csomagban olcsóbb, két csomagban pedig megmaradt a korlátlanul ingyenes átutalási lehetőség.
Ezzel a Gránit Banknál még mindig olcsóbban meg lehet úszni a bankolást, mint a legtöbb banknál” – mondja Gergely Péter a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Tehát a Gránit Banknál az ügyfelek az illetékemelkedés ellenére is megtarthatják az eddigi ingyenes tranzakciókat, annak ellenére, hogy a banknak ezek után is be kell fizetnie az illetéket az államkasszába.
Ennek megfelelően a Gránit Bajnok Plusz számlacsomagban továbbra is teljesen ingyenes minden elektronikus átutalás és csoportos beszedés.
Megmarad a havi első négy darab díjmentes belföldi ATM-készpénzfelvétel is.
A Gránit Digitális Plusz számlacsomagban ugyanúgy korlátlanul díjmentesek maradnak az elektronikus átutalások és a csoportos beszedések, feltétel nélkül is igen alacsony, 890 forintos havi számlavezetési díjért cserébe.
Deviza- és forintszámla együttes megléte esetén az ügyfelek továbbra is élhetnek majd februártól a díjmentes kedvezményes, devizapiaci középárfolyamos devizaváltás lehetőségével, amely havi 650 ezer forintos keretig automatikusan jár minden ügyfélnek a Gránit Banknál.
Az új ügyfelek 40 ezer ezer forintot kapnak egy szelfis számlanyitásért mobiltelefonról a Gránit Banknál.
Ikon Plusz számlacsomagjában az átutalásokra, csoportos beszedésekre könyvelési tételdíjat vezet be az UniCredit Bank 2025. február 1-jétől, melynek díja 0,134 százalék, de tranzakciónként legfeljebb 8079 forint.
Az új díj bevezetése egyúttal azt is jelenti, hogy az Ikon Plusz számlacsomagban lévő ügyfelek számára véget ér egy korszak, amelyben ingyenesen utalhattak belföldre bármilyen csatornán, akár eseti, akár állandó átutalással, és a csoportos beszedésekért is fizetni kell majd ezt az új díjat februártól
– világított rá lapunknak küldött elemzésében Gergely Péter. Hozzátette, egyéb díjak nem változnak, így bár az emelkedés mértéke nem éri el az illetékemelés 0,15 százalékos mértékét, de az ingyenesség megszűnik vele. Ez az ügyfél UniCredit Banknál vezetett saját számlái közötti átvezetésekre is vonatkozik.
Megmarad ugyanakkor a havi első négy ingyenes készpénzfelvételi tranzakció saját ATM-ből, amely szintén a csomag része (a készpénzfelvételeket 2025. augusztus 31-ig amúgy sem terheli az új könyvelési tételdíj februártól, sem bankfiókban, sem ATM-ből). Az összes készpénzfelvételi tranzakció díja megemelkedik az illetékemelés mértékével, azaz 0,3 százalékkal.
Viszont jó hír, hogy a másik igényelhető díjcsomagban, a Mobil Aktív Pluszban megmarad a korlátlanul ingyenes belföldi átutalás, ha mobilalkalmazással küldi be a bankba a tranzakciót az ügyfél.
A felsorolt változásokon kívül a Mobil Aktív Plusz csomagban, a devizaszámlán és a fiataloknak kínált Diákszámla Zéró számlacsomagban minden nem készpénzes tranzakció díja az illetékemelés mértékével, azaz 0,15 százalékkal emelkedik februártól, míg minden készpénzfelvételi díj 0,3 százalékkal nő.
A QR-kód olvasásával indított átutalás és a fizetési kérelemre indított átutalás továbbra is teljesen díjmentes marad minden számlacsomagban.
Az Erste Banknál február 3-ától az átutalások és a csoportos beszedések díjai általánosságban megemelkednek 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 ezer forinttal, ám megmaradnak az eddigi díjmentes tranzakciók.
A díjcsomagok és kedvezmények, feltételek közötti váltás díja 50 százalékkal, 5274 forintra nő minden díjcsomagban, a bankszámlaszerződés nyitástól számított fél éven belüli felmondásért pedig 11 955 forintot kell majd kifizetni februártól, ami szintén másfélszeres díjemelkedést jelent.
Ugyancsak másfélszeresére nőnek a saját számlák közötti állandó átvezetések díjai, de amelyik díjcsomagban ez a díj eddig ingyenes volt, ott februártól sem lesz ebben változás
– világított rá Gergely Péter. Megjegyezte, az Erste Egyszámla Díjcsomagban a csoportos beszedési megbízás csomag havi díja szintén a másfélszeresére, 792 forintra nő.
A szakértő rámutatott, több bankszámlánál is sokféle fix adminisztrációs díj változik, így például az állandó fix összegű átutalási megbízás és a csoportos beszedési felhatalmazás megadása, vagy megszüntetése, a díjemelkedés mindenhol másfélszeres.
De ahol eddig fix díjakért lehetett átutalni, ott is másfélszeresére drágul a díjazás, ilyen például többféle devizaátutalás az Erste Standard Lakossági Bankszámla vagy devizaszámla esetében.
Ugyanakkor a 2025-ös évben is megmaradnak a tranzakciós kedvezmények az Erste Banknál, a felemelt illetéktől függetlenül:
„A bankkártyás készpénzfelvétellel kapcsolatos, illetékemeléssel összefüggő változásokat az Erste Bank később teszi közzé, de ott is lehet számítani a teljes 0,3 százalékpontos illetékemelés áthárítására” – jelezte előre a pénzügyi szakértő.
A Raiffeisen Bank korábban – a magyar piacon egyedüliként – úgy döntött, hogy már tavaly elindítja az illetékemelést az új ügyfelekre nézve. Ettől függetlenül a régi ügyfelek sem ússzák meg a drágulást, mindössze későbbi időpontban szembesülnek vele.
A bank által bejelentett változás alapján 2025. február 17-től az összes ügyfél számára 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 000 forinttal drágulnak az átutalások, és az eddig is díjköteles csoportos beszedések díjai.
Ez másfélszeres díjnövekedést jelent a banki díj pénzügyi tranzakciós illetékre eső részére
– jelezte Gergely Péter. Példával szemléltetve a drágulást: 100 ezer forint átutalása esetén – az 50 ezer forintos illetékmentes határ figyelembevételével – 150 forint helyett 75 forinttal többet kell fizetni majd februártól, összesen tehát már 225 forintot.
Ez csak az illetékemelés miatti drágulás, amihez hozzájön még a bank saját díjrésze is. További 100 000 forintonként az állami elvonás mértéke 300 forintról 450 forintra nő, az illetékmentes határ felett.
A pénzügyi szakértő szerint a bankkártya nélküli készpénzfelvételnél 0,3 százalékponttal biztosan drágulnak ezek a tranzakciók, a bankkártyás készpénzfelvételek esetében pedig valószínűleg.
Ez százezer forint készpénz felvétele esetében háromszáz forintos drágulást jelent, így összesen már kilencszáz forint lesz csak az állam által elvont díjrész a banki díjból. Ehhez hozzáadódik még a bank saját díjrésze is.
A konverzióval járó illetéket egyben, a hónap végén számítja fel a Raiffeisen Bank. Amennyiben egy átutalás devizakonverzióval is együtt jár, például forintszámláról euróátutalás történik, akkor az új kiegészítő tranzakciós illetéket is áthárítja a bank, amelynek mértéke 0,45 százalék, legfeljebb 20 ezer forint tranzakciónként.
Az ilyen átutalási tranzakciók díjában az állami elvonás ezzel megtriplázódik, mértéke összesen 0,9 százalék, de legfeljebb 40 ezer forint lesz, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Az átutalásoknál és a készpénzfelvételeknél minden díj pontosan az illetékemelés mértékével drágul 2025. január 17-től a CIB Banknál, de nem változik a Magyar Államkincstár állampapír forgalmazási értékpapírszámlájára indított átutalások díja, miután azt nem terheli pénzügyi tranzakciós illeték (így a banknak sem kell megfizetnie).
A CIB Bank ugyanakkor megemeli az eddigi illetékmentes határt – ahol van ilyen –, tranzakciónként húszezer forintról ötvenezer forintra, melyre nemcsak illetékmentesség, hanem teljes banki díjmentesség is vonatkozik akciósan 2025. június 30-ig.
– jelezte Gergely Péter. Ez a megemelt díjmentességi határ az államkincstári értékpapírszámlákra indított átutalásokra is vonatkozik.
A CIB Bank eddig nem tett közzé bankkártyás tranzakciókra vonatkozó illetékemelési áthárítást. Mivel az ATM-készpénzfelvételeknél itt fix díjakat alkalmaz a hitelintézet, ezért az illetékemelés beépítése jelentősnek érezhető díjemelésként is hathat, főleg a kisebb összegek felvétele során.
A régi CIB-es számlacsomagok is drágábbak lesznek:
A prémium magánszemélyek részére nyitható CIB Prémium Magánszámla nevű csomag havi díja 6049 forintról 7689 forintra drágul (+27 százalékkal), a Private Banking ügyfelek részére nyitható CIB Private Banking Magánszámla nevű csomag havidíja pedig 12 990 forintról 14 630 forintra (13 százalékkal) – sorolta a szakember.
Az illetékemelés minden egyes eseti, rendszeres átutalást, csoportos beszedést és bankfióki vagy bankkártyás készpénzfelvételt terhel a K&H Banknál is, mind a belföldi, mind pedig a külföldi tranzakciók esetében – világít rá Gergely Péter, amit példával is szemléltet, hogyan fest az ügyfeleknek január 6. után:
Százezer forint átutalása háromszáz forint helyett négyszázötven forintos díjat jelent az illetékemelés miatt, amihez még hozzájön a bank saját díja is. Készpénzfelvételnél százezer forint esetében hatszáz forint helyett kilencszáz forintos díj fizetendő az illetékemelés miatt, majd a bank saját díja még ezen felül terhelődik.
Hozzátette, a bank saját díja januártól nem változik. Emellett a K&H Banknál egy jó hír is kíséri az illetékemelést: a jogszabály változása alapján a banknak 2024. augusztus 1. óta nem kell kifizetnie az átutalási tranzakciók esetében – tranzakciónként – az első 50 ezer forintra eső díjat. Ez az összeghatár korábban 20 ezer forint volt.
Ezt a kedvezményt kevés bank adja tovább az ügyfelének. A K&H Bank viszont igen.
Ez azt jelenti, hogy az 50 ezer forint alatti lakossági átutalások esetén – valamint e felett az 50 ezer forintra eső összegre – nem kell megfizetni a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat.
Gergely Péter szerint a bankváltáson kívül is van arra mód, hogy az ügyfelek kompenzálják a banki díjemelkedéseket.
A tranzakciónként 50 ezer forintig díjmentes, illetve a korlátlanul díjmentes tranzakciók általában csak akkor érvényesek, ha az ügyfél a banki mobilapplikációval, esetleg az internetbankkal saját maga utalja át a pénzt.
Bár az illetékemelés eddig csaknem minden hazai bankon, továbbá a Wise-on is keresztülsöpört, még mindig marad sok lehetőség arra, hogy az ügyfelek kikerülhessék a pénzügyi tranzakciós illetéket, sőt akár teljesen ingyen utaljanak át pénzt egy másik bankszámlára.
A BiztosDöntés.hu gyűjtése alapján az alábbi tranzakciók lesznek ingyenesek vagy kedvezményesek a 2025-ös évben is:
Korábban felhívtuk rá a figyelmet, hogy a magyar bankpiacon a bankszámlaváltás iránti hajlandóság rendkívül alacsony, ami miatt egyes bankok magas díjakat tartanak fenn, és jelentős profitot termelnek. Sokan a szüleik bankjánál nyitnak számlát tizenévesen, és valamilyen oknál fogva ott is maradnak.
Elég beszédes adat, hogy 2023-ban a bankszektor 840 milliárd forintot szerzett pénzforgalmi Bevételekből.
Idetartoznak az átutalási díjak, a kártyás bevételek, a számlavezetési díjak és így tovább. Ebből 333 milliárd forintot fizettek be tranzakciós illetékként, vagyis durván 507 milliárd forintnyi bevételük maradt az illetéktől tisztítva.
Érdemes megjegyezni, hogy jelen cikkben csak a tranzakciós illeték növekedése miatti banki díjemelésekről volt szó. Ezenkívül jöhet még egy tavaszi díjemelési hullám, talán márciusban, amelynek az inflációhoz lesz köze, és azzal arányosan alakulhat.
Korábbi cikkünkben rámutattunk, hogy elindult a bankoknál igényelhető munkáshitel is, erről szóló összefoglalónkat a részletekkel ide kattintva olvashatja el.
(Borítókép: OTP Bank 2022. április 14-én. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)