Érdekes elemzés látott napvilágot az 55 év felettiek életviteléről, akik gyakorlatilag újraélik egyetemi éveiket: közösségeket alkotnak, buliznak, aktív nemi életet élnek, valamint a kábítószert sem vetik meg. Mindez többek között annak köszönhető, hogy jobb anyagi helyzetben vannak, mint elődeik. A nyugdíjasokról eddig alkotott kép hátrahagyásának azonban egészségügyi és társadalmi következményei is vannak.
Nyugdíjas nagyszüleinkre, szüleinkre gondolva a legtöbbekben talán az a kép él, hogy vigyáznak az unokákra, süteményt sütnek, lekvárt készítenek, és televíziót néznek. Bár Magyarországon pihenés helyett egyre több nyugdíjas marad aktív a munkaerőpiacon, a nyugati társadalmakban azonban egyre inkább árnyalódik ez a kép, és gyökeresen átalakul a hagyományos, csendes, visszafogott nyugdíjasközösségek képe.
Jó példa erre a dél-karolinai Latitude Margaritaville nyugdíjasközösség, ahol a mindennapi életet élénk társasági események, bulik és közvetlen társas kapcsolatok jellemzik. Olyan, „mintha újrakezdődne a főiskola” – idézi a közösség egyik lakóját a The Economist.
Az aktívabb éveknek azonban sajnálatos velejárói is vannak. Az idősebb korosztály – a még a baby boomer (1946-1964 között születettek), vagy már az X generáció (1964-1980 között születettek) fiatalabbjai – körében megfigyelhető változások egyik legjelentősebb területe a szerhasználat. Míg a fiatalabb generációk egyre visszafogottabbak az alkoholfogyasztás terén, az idősebbek körében növekvő tendencia figyelhető meg. Egy Egyesült Államokban végzett felmérés szerint
míg a 18–34 évesek körében 72-ről 62 százalékra csökkent az alkoholfogyasztók aránya, addig az 55 év felettieknél ez 49-ről 59 százalékra emelkedett.
Hasonló trend figyelhető meg Ausztráliában is, ahol az idősebb korosztály már nagyobb valószínűséggel fogyaszt kockázatos mennyiségű alkoholt, mint az átlagpopuláció. Franciaországban bár általános csökkenés tapasztalható az alkoholfogyasztásban, a fiatalok körében ez a csökkenés sokkal markánsabb.
A kannabisz és más tudatmódosító szerek használata szintén növekszik az idősebb korosztályban. Az Egyesült Államokban ezt részben magyarázza, hogy számos állam legalizálta a kannabiszt, illetve az a tény, hogy a baby boomer generáció fiatalon is aktív kannabiszhasználó volt.
Spanyolországban a kokainhasználat nyolcszorosára nőtt a 55–64 éves korosztályban az elmúlt 15 évben.
A szexuális szokások területén is jelentős változások figyelhetők meg. Míg általánosságban csökken a válások száma (főként a házasságkötések számának csökkenése miatt), a nyugdíjaskorúak körében növekvő tendencia figyelhető meg. Japánban 2022-ben rekordszámú, 20 évnél hosszabb házasság ért véget válással. Az Egyesült Államokban a 60 év felettiek több mint negyede egyedül él, azonban ez nem feltétlenül jelent szexuális inaktivitást. Egy holland kutatás szerint a 75 év felettiek körében kevesebb mint egy évtized alatt 16-ról 27 százalékra nőtt a szexuálisan aktívak aránya.
A jelenség hátterében több tényező áll. Az egyik legfontosabb, hogy a mai nyugdíjasok általában jobb anyagi helyzetben vannak, mint elődeik. Nagy-Britanniában például a 65 év felettiek háromnegyede rendelkezik saját ingatlannal, szemben az 1993-as 50 százalékos aránnyal.
További fontos tényező a családi kötelezettségek csökkenése. Az alacsonyabb születésszám miatt kevesebb a nagyszülői feladat, illetve számos országban állami támogatású gyermekfelügyelet váltja fel a nagyszülői gondoskodást. Hollandiában például a nagyszülők mindössze 2 százaléka veszi ki részét aktívan unokái felügyeletéből.
A szabadosabb életmód azonban számos következménnyel jár. Az egyik legsúlyosabb a droghasználattal összefüggő halálesetek számának növekedése. Angliában és Walesben a kábítószer-használattal összefüggő halálesetek több mint harmada az 50 év feletti korosztályból került ki 2022-ben, szemben a két évtizeddel korábbi 13 százalékkal.
Emellett a bűnözési statisztikák is változást mutatnak. Az FBI adatai szerint az Egyesült Államokban a letartóztatott férfiak körében megháromszorozódott az 50 év felettiek aránya: 1992 és 2022 között 5-ről 15 százalékra emelkedett. A politikai jellegű erőszakos cselekmények elkövetői között is egyre többen találhatók az idősebb korosztályból.
A baby boomer generáció általános hangulatát tekintve pesszimistább, mint a fiatalabb korosztályok. A Pew kutatóintézet tanulmánya szerint ez a generáció az elmúlt két évtizedben következetesen borúlátóbb volt az életminőség megítélésében. Az öngyilkossági ráta is jelentősen emelkedett a 45–65 év közötti korcsoportban az elmúlt évtizedben.
Bár összességében ez a generáció jelentős vagyonnal rendelkezik – az amerikai vagyon felét birtokolják –, sokan közülük anyagi nehézségekkel küzdenek. Az Egyesült Államokban a végrehajtások és csődök több mint negyede a 60 év feletti korosztályt érinti, ami jelentős növekedés az elmúlt két évtizedhez képest.
Összességében tehát megállapítható, hogy
a fiatalon „lázadó” baby boomererk, valamint az x generáció ifjabb tagjai idősebb korukra is megőrizték ezt a karakterét.
Míg korábban a társadalmi problémákat főként a fiatalabb generációkhoz kötötték, napjainkban egyre inkább az idősebb korosztályok körében jelentkeznek olyan kihívások, amelyek új típusú társadalmi és egészségügyi válaszokat igényelnek.
(Borítókép: Julie Thurston / Getty Images)