A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg. Bár tavaly nyáron úgy látszott, továbbra is várni kell a kiskereskedelem fellendülésére, mostanra egyre inkább az a kép rajzolódik ki, hogy az év utolsó negyedévére elkezdődhetett a fellendülés. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint novemberben folytatódott a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése – láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma.
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – hívta fel erre a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,6 százalékkal felülmúlta az előző havit.
2024. január–novemberben a forgalom volumene 2,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Érdemes hozzátenni, hogy novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5 százalékkal pedig az előző havikat. A KSH tájékoztatása szerint novemberben az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 4,1 százalékkal nőtt. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 5,3 százalékkal bővült.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal növekedett. Fontos kiemelni, hogy a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,5 százalékkal bővült.
Azonban az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,3 százalékkal mérséklődött.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 1,3 százalékkal emelkedett.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek eladásai 11 százalékkal nőttek.
A KSH azt is kiemelte, novemberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.
Január és november között az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelem forgalmának volumene 2,9 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,6 százalékkal nőtt a volumen.
Bár ezek a novemberi adatok voltak, már korábban foglalkoztunk azzal, hogy december 20. és 23. között várható a legnagyobb tömeg a boltokban, vagyis a többség az utolsó pillanatra hagyja az ünnepi bevásárlást – derült ki az Index kiskereskedelmi összeállításából. A nagy áruházláncok tapasztalatait szondázva az a kép rajzolódott ki a hiper- és szupermarketek, illetve diszkontok válaszai alapján, hogy a karácsonyi vásárlásokban egyszerre volt jelen a szokásosnál is nagyobb árérzékenység és a nyitottság magasabb minőségű termékek iránt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az adatok rávilágítanak, hogy a lakosság bizalma egyre inkább kezd visszatérni, egyre bátrabban és többet költenek. A kiskereskedelmi forgalom folyamatos bővülését elsősorban a több mint egy éve tartó, legutóbb 9,4 százalékot kitevő dinamikus reálbér-emelkedés, valamint az alacsony szintre visszaszorított infláció teszi lehetővé.
A családok érdekében a kormány változatlanul elkötelezett a kiskereskedelemben zajló tisztességes és fokozott intenzitású verseny mellett, ezért továbbra is fenntartja az online árfigyelő működését. A fogyasztói bizalmat tovább növeli a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság felállítása, amely határozottan és hatékonyan lép fel a termékbiztonság, a magyar fogyasztók és a családok védelme érdekében.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelte, hogy a kormány alacsony szinten tartja az inflációt és azon dolgozik, hogy a családoknak minél több jövedelme legyen. A 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében hároméves bérmegállapodás jött létre, amely garantálja, hogy a családok jövedelmének vásárlóereje a következő években jelentősen növekedjen.
Külön kiemelték, hogy a minimálbér 2027-re 40 százalékkal fog emelkedni: idén 9 százalékkal, 290 800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal 328 600 forintra, 2027-re pedig 14 százalékkal 374 600 forintra.