Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója szerint Brüsszel „cseszteti” az amerikai technológiai vállalatokat, és úgy véli, hogy Donald Trump megválasztott elnöknek közbe kellene lépnie. Zuckerberg Joe Rogan podcastjében arra panaszkodott, hogy az Európai Unió az elmúlt két évtizedben „több mint 30 milliárd dollárnyi” büntetés megfizetésére kényszerítette az Európában működő amerikai technológiai vállalatokat törvénysértések miatt.
A Donald Trump leendő elnök vezette amerikai kormánynak közbe kellene lépnie, hogy megakadályozza, hogy az Európai Unió megbírságolja az amerikai technológiai vállalatokat a trösztellenes szabályok megsértése és egyéb szabályszegések miatt – mondta Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója pénteken késő este.
Stratégiai előny az Egyesült Államok számára, hogy a világ legerősebb vállalatai közül sok nálunk működik. Az amerikai stratégia része kellene hogy legyen, hogy ezt az előnyt megvédjük
– mondta Zuckerberg a Joe Rogan Experience podcastben.
„És ez az egyik dolog, amivel kapcsolatban optimista vagyok Trump elnökkel” – tette hozzá. A megválasztott amerikai elnök a novemberi amerikai elnökválasztás előestéjén jelent meg ugyanebben a műsorban, és Rogan támogatására hivatkozott mint a szavazók körében való támogatottságának egyik tényezőjére. „Szerintem ő csak azt akarja, hogy Amerika nyerjen” – mondta Zuckerberg Trumpról.
Zuckerberg arra panaszkodott, hogy az unió az elmúlt két évtizedben „több mint 30 milliárd dollárnyi” büntetés megfizetésére kényszerítette az Európában működő amerikai technológiai vállalatokat törvénysértések miatt. Tavaly novemberben a techfőnök Meta-konglomerátumát, amely a Facebookot, az Instagramot, a WhatsAppot és más közösségimédia- és kommunikációs platformokat üzemeltet, 797 millió eurós bírsággal sújtották, mert megsértette az uniós trösztellenes szabályokat azzal, hogy tisztességtelen kereskedelmi feltételeket szabott a hirdetési szolgáltatóknak − írja a Politico.
Zuckerberg azzal érvelt, hogy az Európai Bizottság versenyszabályainak alkalmazása „majdnem olyan, mint egy vám” az amerikai technológiai cégekre, és azt mondta, hogy Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya nem foglalkozott a helyzettel.
„Ha egy másik ország egy másik iparágat cseszegetne, ami nekünk fontos, az amerikai kormány valószínűleg találna valamilyen módot arra, hogy nyomást gyakoroljon rájuk, de szerintem ami itt történt, az valójában ennek az ellenkezője” – mondta. „Az amerikai kezdeményezte ezt a támadást a vállalatok ellen, ami aztán csak azt eredményezte, hogy az EU alapvetően csak úgy szabadon nekimehet az összes amerikai vállalatnak, és azt csinálhat, amit akar.”
Zuckerberg megjelenése Rogan podcastjában mindössze néhány nappal az után történt, hogy bejelentette, hogy a Meta megszünteti a harmadik fél által végzett tényellenőrző programját. A lépést széles körben úgy értelmezték, mint Zuckerberg kísérletét arra, hogy behízelegje magát a közelgő Trump-kormányzatnak, amely régóta elítéli a moderációs politikát mint baloldali elfogultságú cenzúrát.
Elismerve a változó „jogi és politikai környezetet”, a Meta pénteken azt is közölte, hogy megszünteti a sokszínűség, egyenlőség és befogadás (DEI) programjait.