A soros uniós elnökséget betöltő Lengyelország további kilenc országgal együtt korlátozná az orosz cseppfolyósított gáz behozatalát, mellyel Moszkva pénzügyi forrásait csökkentené. A szigorítás célja az orosz fosszilis tüzelőanyagok vásárlásának csökkentése, azonban ezt Magyarország nem támogatja.
Lengyelország és további kilenc európai uniós ország vezetne be korlátozásokat a cseppfolyósított földgázra, mellyel tovább szigorítaná Oroszország fosszilistüzelőanyag-exportját, így Moszkva több milliárd eurótól esne el, melyből az ukrajnai háborúját finanszírozza − írta a Politico.
A közös javaslatot támogató országok intézkedéseket sürgetnek a kiskapuk bezárására, ezáltal Oroszország földgázeladásainak csökkentésére. Lengyelország január elsejével átvette az Európai Unió soros elnökségét, így nagy befolyással bír a brüsszeli napirend meghatározására. A tíz állam azt kifogásolta, hogy Moszkva 200 milliárd eurót keresett az Európai Unióba irányuló fosszilistüzelőanyag-értékesítéseken az ukrajnai háború kezdete óta, és hogy az Oroszországból származó LNG-import 11 százalékkal nőtt 2024 első felében.
„Oroszország háborús erőfeszítései fenntartásának képessége mélyen összefonódik az energiabevételeivel” − olvasható a dokumentumban. Ahogyan az is, hogy:
További lépést kell tennünk, és foglalkoznunk kell a növekvő orosz cseppfolyósított földgázimporttal. Végcélként a lehető legkorábbi időpontban be kell tiltani az orosz gáz és cseppfolyósított földgáz importját.
Az Oroszországtól való függőség csökkentésére tett európai ígéretek ellenére Moszkva továbbra is a blokk egyik fő tengeri LNG-szállítója. Az Európai Unió csak 2025 eleje óta 472 ezer tonna LNG-gázt importált, amely meghaladta a 2022 előtti átlagot. Bár az orosz gáz fokozatosabb kivezetése lehetséges − állítja az országcsoport −, Brüsszelnek fokoznia kell a szankciókat az ország LNG-flottája ellen, „megtiltva a kikötést az EU területén”.
A javasolt intézkedések kiterjednek az Oroszországból származó fémek, például az alumínium behozatalának tilalmára, az orosz nukleáris fűtőanyagtól való függőség csökkentésére, a határellenőrzések egyszerűsítésére és jogi hátterének biztosítására, valamint harmadik országok azon pénzügyi intézményeinek szankcionálására, amelyek lehetővé teszik Moszkva számára a nyugati banki szabályok kijátszását.
A soros elnökséget betöltő Lengyelországgal az Európai Bizottság várhatóan még az év elején előterjeszti az Oroszország-ellenes szankciók újabb részletét. Orbán Viktor azonban ellenezte az energiaszektorra vonatkozó újabb korlátozásokat, míg Szlovákia az orosz gázimport megszüntetése helyett annak bővítését szorgalmazza.