Ideiglenesen szünetel a gyopárosfürdői Gyógy-, Park- és Élményfürdő nagy része hétfőtől, és csak a gyógyászati rész üzemel majd egész évben, anyagi okokból így döntött Orosháza új vezetése. Raffai János polgármester szerint az előző városvezetés évekig nem fordított elegendő forrást a fürdő fejlesztésére, karbantartására, ezért kell most bezárni.
Hétfőtől csak a gyógyászati részt működtetik az Orosházához tartozó gyopárosfürdői Gyógy-, Park- és Élményfürdőben. Benkő Ferenc, a komplexumot üzemeltető, önkormányzati tulajdonú Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója közölte, hogy az orosházi pénzügyi nehézségeket látva az októberben hivatalba lépett új polgármester, Raffai János (Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd – Zöldek) azt kérte tőle, hogy az önkormányzati cégek átvilágítását végző szakemberrel közösen dolgozzanak ki koncepciókat a fürdő gazdaságos üzemeltetésére.
Négy lehetséges utat vázoltak fel. Az első szerint csak nyáron működne a fürdő, a második alapján az élmény- és a gyógyfürdő is üzemelne egész évben, a harmadik szerint az élményfürdő egész évben, a parkfürdő csak nyáron működne. A polgármester és kabinete a negyedik verziót választotta, ami szerint
csak a gyógyászati rész üzemel egész évben, a többit ideiglenesen szüneteltetik. Ez a döntés jövő hétfőtől érvényes.
Elmondta, két medence marad meg, az egyikben a gyógyászati kezeléseket végzik, a másikban az ülőfürdő lesz. Emellett elérhetők lesznek továbbra is a reumatológiai szakrendelésen kiírt kezelések, mint például a súlyfürdő és az iszapkezelés. Nem fog azonban működni hétfőtől a fedett gyógymedence, a kültéri meleg vizes medence, valamint a szaunapark.
Benkő Ferenc emlékeztetett, a fürdő energetikai felújításra elnyert 727 millió forint uniós támogatást, az elfogadott támogatói szerződést csütörtökön kapták meg a Magyar Államkincstártól.
A forrás felhasználásának feltétele, hogy a gyógyfürdő működjön, hiszen a fejlesztési támogatást arra nyerték el.
Az orosházi képviselő-testület legutóbbi ülésén 101 millió forintot szavazott meg a gyopárosfürdői komplexum első negyedéves üzemeltetésére, mint Benkő Ferenc elmondta, ebben benne van a tervezett létszámleépítés is, amely mintegy 40 munkavállalót érint majd.
Raffai János csütörtökön közösségi oldalára is kitette a legutóbbi képviselő-testületi ülés Gyopárosfürdőről szóló részletét. Akkor hozzászólásában elmondta, a gondokat véleménye szerint az okozta, hogy az előző városvezetés évekig nem fordított elegendő forrást a fürdő fejlesztésére, karbantartására. „Mikor a geotermikus kutak nem üzemeltek, gázzal fűtötték a fürdőt, mikor a hideg vizes kút leállt, vezetékes vizet használtak. Ivóvízzel nem lehet a medencét feltölteni, abba belerokkan a város” – fogalmazott.
Hozzátette, egy építéskori, tetőszerkezeti hiba miatt négy évig nem működött az élményfürdő, ami miatt csökkent a vendégek száma, amit a város szállodái is megsínylettek.
Raffai János ugyanakkor közölte, „senkinek sem érdeke, hogy Gyopárosfürdő bezárjon”, és mivel a létesítmény gyógy-, park- és élményfürdői minősítéssel is rendelkezik, amiből csak mintegy 10-11 van az országban, „egy kincs”. A polgármester szerint „Gyopárosfürdő léte a felújításon múlik”, ám az elnyert uniós támogatás a 2025-ös éven „még nem segít”, a fejlesztés eredményei leghamarabb 2026-tól lesznek érezhetők. „Akkor tud talán egy pici kis fejlődés elindulni” – jelentette ki.