Index Vakbarát Hírportál

Orbán Viktor szerint új korszak kezdődhet

2025. január 20., hétfő 18:25

A 2025-ös év a középosztály megerősödésének az éve lesz – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök múlt pénteki rádióinterjújában. György László kormánybiztos ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy ez egyszer már végbement, ugyanis a Covid előtti időszakban tíz év alatt közel kétmillióan emelkedtek a középosztályba, ráadásul a legszigorúbb definíció szerint.

 A miniszterelnök múlt pénteki rádióinterjújában úgy fogalmazott, hogy „a 2025-ös gazdaságpolitika a középosztály megerősítését és az az alatt lévők középosztályba emelését célozza, mint ahogyan az kiválóan ment a Covid előtt”.

„A Covid előtti időszak valóban a középosztályosodás példa nélküli évtizede volt a magyar gazdaságtörténetben – és más országokkal összehasonlítva is. Tíz év leforgása alatt közel kétmillióan emelkedtek a középosztályba Magyarországon, ráadásul a legszigorúbb definíció szerint” – világított rá György László kormánybiztos Facebook-bejegyzésében.

Arra is kitért, hogy mit jelent a középosztály, és kik tartoznak e társadalmi csoportba.

Ezt jelenti a középosztály Orbán Viktor szerint

A miniszterelnök el is magyarázta, hogy milyen középosztály-definíciót használt, kik tartoznak szerinte ebbe a csoportba, ahova egy évtized alatt kétmillióan emelkedhettek fel:

György László megjegyezte, hogy ha ehhez még hozzávesszük, hogy a fenti feltételeket teljesítők közül a legszigorúbb meghatározás szerint csak azok számítanak középosztálybelinek, akikben ezen túlmenően él a szellemi és lelki fejlődés iránti vágy, akkor is igaz az, hogy közel kétmillióan emelkedtek a középosztályba Magyarországon 2011–2021 között. Erről a legújabb, A középosztály forradalma című könyvében részletesen is ír a kormánybiztos, amelyből kiderül, hogy a középosztálybeliek aránya egy évtized leforgása alatt 34,9 százalékról 54,6 százalékra emelkedett.

Orbán Viktor ismertette a középosztályba tartozás lényegét

A miniszterelnök pénteken tovább részletezte, hogyan értelmezi a középosztályosodást, hogyan néz ez ki a mindennapokban:

„A kályhától indulva a legfontosabb gazdasági cél, hogy mindenkinek legyen munkája, és hogy ebből a munkából, a keresményből fenn tudja tartani a családját. Továbbá olyan gazdaságpolitikára van szükség, ami alapján mindenki úgy érzi, hogy tud előre lépni. 

Vagyis ne csak azért dolgozzon valaki, hogy ne legyen rosszabb, hanem azért is, hogy jobb legyen. 

Ezt jelenti a középosztályosodás. És ebben az értelemben a 2025-ös év a középosztály megerősödésének az éve lesz.”

György László kiemelte, hogy a Covid előtti időszak „a középosztályosodás példa nélküli évtizede volt a magyar gazdaságtörténetben”. Hangsúlyozta, hogy ez a folyamat nem volt magától értetődő, hiszen egy évtizede még a teljes foglalkoztatottság sem volt realitás Magyarországon. György László szerint a munkalehetőségek megteremtése volt az alapja annak, hogy az emberek elkezdhettek „szorgalommal és ésszel, munkabírással és tanulással” előrelépni.

Válságokkal terhes évek: a középosztályosodás kerékkötői

A kormánybiztos rámutatott a külső nehézségekre is, amelyek az elmúlt években hátráltatták a középosztály további erősödését. 

Ha csak a háború elmúlt három évét nézzük, és az azt megelőző két covidos évet, akkor láthatjuk, hogy milyen külső tényezők nehezítették a középosztály megerősítését az egész világon – és azon belül a leginkább Európában 

– fogalmazott. Ugyanakkor eredményként értékelte, hogy Magyarország az első ötben volt Európában a vírusválság előtti gazdasági teljesítményhez való visszatérésben, és a munkahelyeket is meg tudta őrizni.

A jövő útja: tudásalapú gazdaság

György László szerint a következő időszak kulcsa a tudásalapú gazdaság építése. 

Csak a munka- és egyre inkább tudásalapú gazdaság, a saját erőből való gyarapodás az egyetlen fenntartható út – úgy egzisztenciálisan, vagyis gazdaságilag, mint szellemi és lelki értelemben 

– hangsúlyozta. A politikus szerint ha végre sor kerül a békekötésre, utána új perspektívák nyílhatnak meg: az emberek újra távolabbi horizontokon tervezhetnek, és munkájuknak köszönhetően tudnak egyről a kettőre lépni.

Rovatok