Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a közösségi oldalán jelentette be, hogy a kormány terveivel összhangban 2025 januárjától emelkedik áfában az alanyi adómentesség értékhatára. A tárcavezető az intézkedésről már korábban is megszólalt, akkor az Index több kérdést is intézett a miniszterhez.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön egy kisvállalkozásoknak szóló jó hírrel jelentkezett a közösségi oldalán. A tárcavezető már korábban kijelentette, hogy a kkv-szektorban még több tennivaló van, ugyanis ott több szereplőnek – jegybank, kormány, valamint a bankok – az együttműködése kell ahhoz, hogy a hitelezésekben fordulat történjen, most meg is érkezett az első lépés a kormány részéről.
A nemzetgazdasági miniszter a múlt héten, a „2025 a családok és a kkv-k éve” című sajtótájékoztatón belengette, hogy a kormány emelni szeretné az áfa alanyi adómentességét, a kiva értékhatárát pedig 3–6 milliárd forintban szeretnék meghatározni. Akkor megjegyezte, hogy ezeknek az irányoknak a kidolgozása folyamatban van. Nagy Márton csütörtökön a Facebookon jelentkezett.
Jó hír a kisvállalkozásoknak: 2025. január 1-től 12-ről 18 millió forintra emelkedik áfában az alanyi adómentesség értékhatára
– írta közösségi oldalán a nemzetgazdasági miniszter.
Nagy Márton a január 14-i sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a fordulat kapujában állhat most a gazdaság, és számos adat optimizmusra adhat okot, ugyanakkor a kkv-szektor továbbra is nehéz helyzetben van. Az Index több kérdéssel fordult a nemzetgazdasági miniszterhez, többek között arra vonatkozóan, hogy a nagyszerű számok ellenére a lakosság miért nem érzi a javulást, és miért nem indult el a lakosságban a konjunktúraérzet.
Nagy Márton kifejtette, jogos felvetés, hogy ennél több kell. „Az első és legfontosabb, hogy 2023-ban a családok bérét megette az infláció. Olyan sokkon vannak túl a családok, ami elfogadhatatlan, itt lesz a legfontosabb a helyreállítás” – mondta.
Hangsúlyozta, szerinte a reálbérek pozitívak, ami azt jelenti, hogy visszaadja a korábbi veszteségeket, amit az infláció elvett. Úgy látja, a helyzetet tovább kell javítani, és ebben nagy segítség a hároméves bérmegállapodás.
Nagy Márton szerint egyértelmű a fordulat a fogyasztói bizalomban. Ugyanakkor hozzátette, „a fogyasztásban is azt fogjuk mérni, hogy minél szélesebb körben valósuljon meg ez a helyreállás”. Azt is megkérdeztük a minisztertől, milyen GDP-adatot vár a teljes tavalyi évre, illetve idén mi befolyásolhatja a növekedést. Erre Nagy Márton kifejtette, a tavalyi növekedés éves szinten 0,5-0,6 százalék lehet, és a negyedik negyedéves adat kis pozitívum tud lenni.